25% от купувачите на жилища у нас търсят имоти с цел инвестиция, а повечето инвестиращи се ориентират към имоти ново строителство. Отдаването на жилищата под наем остава най-мащабната инвестиция въпреки спада на наемните нива през 2020 г. Това стана ясно по време на дискусия за жилищния пазар през първото тримесечие, организирана от „Адрес Недвижими имоти“.
Спадът при наемните цени все още е факт, като на места той достига 20% при офертните стойности в резултат на увеличеното предлагане на фона на все още по-слабото търсене. Миналата година активността на наемния пазар е била силно ограничена, особено в средния и ниския ценови клас, чиито клиенти пострадаха сериозно от кризата. През тази година обаче наемният пазар показва първи признаци на възстановяване, сочат данните на компанията. От началото на годината сключените сделки отбелязват ръст с почти 30% спрямо същия период на 2020 г., когато започна първата блокада и бе обявено извънредното положение. Кварталите с най-много сделки сега са Център, Манастирски ливади, Кръстова вада, Лозенец, Младост, Гео Милев и Редута.
В същото време средните продажни цени в столицата са се покачили с 6%. Най-голям интерес от страна на купувачите има към квартали с ограничено предлагане на имоти за продажба като Лозенец, Яворов и Иван Вазов, както и към новоизграждащи се квартали като Кръстова вада, Манастирски ливади и Овча купел.
„През последните три години ръстът на заплатите в София е с 30% и изпреварва покачването на цените на жилищата. В столицата все още има квартали, които не са достигнали равнището на цените преди кризата от 2008 г.“, каза Гергана Тенекеджиева, изпълнителен директор на „Адрес“, и посочи за пример Докторски паметник в София. Друг подобен квартал, но в Бургас, е Меден рудник, допълни тя.
Тенекеджиева отбеляза, че преди 13 години основните имоти, които са се купували и продавали, са били старо строителство, основно жилища за ремонт, а завършени имоти много рядко са се предлагали на пазара. В момента продавачите масово се ориентират към предлагането на завършени, добре изглеждащи имоти, в които купувачът да влезе веднага, допълни тя.
Средните цени, на които се купуват имотите в кварталите в София, са между 70 хил. и 90 хил. евро за двустайните жилища и 115 хил. и 135 хил. евро за тристайните. Според Тенекеджиева хората все по-често са склонни да дават по-високи суми за завършени имоти, а пандемията е увеличила броя на купувачите, които търсят компактни имоти в по-малки сгради, създаващи усещането за къща.
Панелките са скъпи заради липса на предлагане
Според Тенекеджиева високите цени на панелните жилища в София са резултат от липсата на предлагане на подобни имоти, защото купувачите обикновено ги придобиват с цел да живеят в тях. „Имоти в подобни сгради се продават рядко и когато излязат на пазара, купувачите, които търсят подобни жилища, отново искат да живеят в тях, не ги купуват за инвестиция, защото панелките са към края на жизнения си цикъл“, посочи тя.
Според нея няма драстична разлика в цените на санираните и несанираните панелни жилища, тъй като за купувачите е много важно също къде се намира имотът и какви да съседите в сградата. „Купувачите биха искали да гледат повече санирани имоти, но ако апартаментът и блокът се намират на достатъчно добра локация, това няма да изиграе съществена роля при вземането на решение. Това поведение на купувачите не променя драстично и разликите в цените на санираните и несанираните панелни жилища“, отбеляза Тенекеджиева.
Тройно увеличение на сключените сделки с имоти за първите четири месеца на тази година, отчитат от „Адрес". Спрямо покупките през същия период на 2019 г. увеличението е двойно. Според компанията три са основните фактори за подема – рекордно ниските лихви по ипотечните кредити, изпреварващият ръст на работните заплати и засилената миграция в страната.
В началото на пандемията хит са били извънградските имоти, но заради липсата в селата на удобствата в големия град хората са се преориентирани към затворените комплекси, апартаменти на партер или последен етаж, създаващи усещането за къща с пространство, тераса или двор.