Цените на жилищата в София са нараснали с 2,5% на годишна основа през третото тримесечие, а средната цена на квадратен метър достига 1115 евро, сочат данни на компанията за недвижими имоти Bulgarian Properties.
Данните на компанията показват, че през първото тримесечие средната цена в София се е увеличила до 1120 евро на кв. м, а през второто се е върнала на нивата от около 1080 евро, около които гравитираше през предходните години.
Средните цени в най-предпочитаните квартали в столицата са:
• Манастирски ливади – 1100 евро/кв.м
• Кръстова вада – 1300 евро/кв.м
• Витоша – 1130 евро/кв.м
• Дианабад – 1280 евро/кв.м
• Лагера – 1200 евро/кв.м
• Банишора – 990 евро/кв.м
• Студентски град – 1120 евро/кв.м
• Младост – 1170 евро/кв.м
• Люлин – 760 евро/кв.м
• Дружба – 920 евро/кв.м
• Симеоново – 1260 евро/кв.м
Средната обща цена на закупените апартаменти също е нараснала през третото тримесечие и достига 97 200 евро спрямо 90 700 евро за 2019 г., като това се дължи на промяната в параметрите на закупените жилища и търсенето на по-голяма жилищна площ.
Данните на компанията сочат, че достъпността на жилищата в София към третото тримесечие леко се подобрява и достига 1,18 при стойности от около 1,2 в края на миналата и началото на тази година и при средни нива над 1,3 през предходните години. Това означава, че към момента са нужни 1,18 средни месечни заплати за покупката на 1 квадратен метър жилищна площ в София. Според анализа добрата достъпност на жилищата в столицата се дължи на по-слабото нарастване на цените в съчетание с продължаващ ръст на доходите.
Коефициентът за достъпност е доста под пиковата си стойност от 2008 г., когато се изискваха 3,5 месечни заплати за покупката на 1 кв.м жилищна площ в София.
Една от причините за достъпността на имотите е достъпното банково финансиране за тяхната покупка, отбелязва компанията. „И по този показател имотите в момента са най-достъпни в цялата история на жилищното кредитиране в България, тъй като в момента лихвените проценти по кредитите са на исторически най-ниските си нива под 3% за цялата 2020 г.“, се казва в доклада.
Данните на БНБ за новоотпуснати жилищни кредити сочат ръст от около 11% за периода януари-октомври спрямо същия период на миналата година. Според анализа част от причините за ръста вероятно са свързани с напредъка на новите сгради и достигането им до етап на завършеност, в който се отпуска ипотечен кредит с цел приключване на сделката и прехвърляне на собствеността.
Данните на Bulgarian Properties сочат, че сделките в София за периода януари-ноември намаляват с 5% спрямо същия период на миналата година.
„При позитивно развитие на епидемичната обстановка този спад в резултат на пролетната пауза на пазара можеше да бъде наваксан, но при задълбочаващата се криза вероятно 2020 г. ще завърши с около 5% по-малко продажби на жилища в столицата“, сочат прогнозите в доклада.