fallback

Страничният ефект на коронавируса: Все повече българи търсят къщи на село

Годината ще завърши с ръст от около 20% на продажбите на селски къщи

08:12 | 02.12.20 г. 8

Снимка: Благой Кирилов, БГНЕС

Коронавирусната пандемия, която ограничава движението и превръща жилището в дом и офис едновременно, кара немалко хора у нас да обмислят възможността да заменят тесния си апартамент в града с къща с двор на село. Интересът към селските имоти не е нов за родния пазар, но се засилва заради пандемията, a брокери на недвижими имоти очакват тенденцията да се задържи и през следващите години.

„Може да се каже, че селските къщи са хитът на 2020 г. Най-хубавите имоти се разпродадоха много бързо и в някои места вече се усеща недостиг и изчерпване на атрактивните оферти. Годината ще завърши с ръст от около 20% на продажбите на селски къщи“, казва пред Investor.bg Полина Стойкова, изпълнителен директор на Bulgarian Properties.

Тя допълва, че между 2003 и 2007 г. търсенето на селски имоти у нас е движено основно от британски купувачи, но след оттеглянето им през 2007 г. се стига до рязък спад. „Оживлението, което наблюдаваме сега, дава нов тласък на развитието на селските имоти и на селските райони като цяло, което е положителна последица от пандемията. Повечето от тези имоти са с цел сезонно обитаване, както и през уикендите и ваканциите, но част от тях ще станат и постоянен дом на хората, които могат да си позволят да живеят и работят от дистанция“, отбелязва Стойкова.

Данни на Imoti.net сочат, че през последните седмици най-голямо търсене има на къщи за продажба в Банкя. Силен интерес има и към къщи в районите около Пловдив, Варна и Велико Търново. Около София предпочитани са повечето села в радиус до 50 км от града, а около Пловдив и Варна – до около 30 км. Ръст на търсенето се наблюдава и в селата около големи градове, които са на един-два часа път от София, като то се генерира от хора, живеещи в столицата, а не само от жители на тези градове. Причината е, че къщите около София са по-скъпи, а за един час път повече хората могат да намерят много по-изгодни предложения, имотите пък могат да се превърнат в база за пътувания до морето и до други места в страната, сочат наблюдения на брокери.

„Купувачите предпочитат оживени и добре уредени села. Около София най-предпочитани са селата в посока Самоков и Боровец. В Пловдив - селата към Родопите, а в районите на Варна и Бургас атрактивни са селата с лесен достъп до плажовете. Към този списък трябва да се добавят селата в Централния Балкан - около Велико Търново, Габрово, Трявна, Троян, Елена. Допълнителен стимул за интереса към тях идва и от напредъка и обозримия срок за завършване на магистрала Хемус“, казва Полина Стойкова.

В София северната тангента става все по-привлекателна за пазара на къщи и макар че търсенето в Бояна, Драгалевци и Симеоново все още е налице, запитванията за имоти в Нови Искър, Мрамор, Волуяк, Божурище, Житен започват да настигат и дори да изпреварват тези за къщи в полите на Витоша, отбелязва Юлияна Шехерова-Димитрова, мениджър в „Имотека“. „Причините за това са различни, но очаквам северните райони все повече да разгръщат потенциала си“, казва тя.

Сред основните критерии при избора на къща са добрата транспортна достъпност, наличието на добро интернет покритие, на магазини в близост, както и на алтернативни възможности за транспорт до големия град, ниска престъпност и добра среда.

Според Изабела Клисарска, изпълнителен директор на „Явлена“, още през миналата година млади семейства са се ориентирали към по-спокоен живот извън големите градове, а извънредното положение през първата половина на тази година само е катализирало процесите. „Считаме, че това ще бъде по-продължителна тенденция, включително и заради втората вълна на заразата, която кара хората да искат двор, зеленина и спокойна среда в и около дома“, казва Клисарска.

Търсят се предимно готови къщи с двор, които да се превърнат във втори дом. Интерес има както към имоти за закупуване, така и за наемане, сочат наблюденията на Снежана Стойчева, мениджър на Imoti.net. Според нея има интерес и към имоти, които се предоставят без наем, но срещу поддръжка и грижа за двора и насажденията в него“.

„На преден план започват да излизат и т. нар. „сглобяеми къщи“ – дървени и дори метални“, отбелязва Изабела Клисарска. „Те се налагат на българския пазар благодарение на по-бързите строителни и подготвителни за строителството процеси. Цените им зависят преди всичко от мястото, на което ще бъдат позиционирани, включително дали са част от затворен или полузатворен комплекс, а също и от степента на завършеност, в която се предлагат и евентуалното им пълно обзавеждане и оборудване. Степента на лукс на завършената къща и средата, в която се намира, също дават своето отражение върху цената“, допълва тя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:39 | 14.09.22 г.
fallback