Ръст на цените на жилищата с между 3% и 5% през следващата година прогнозира Националната асоциация на строителните предприемачи (НАСП). Жилищният пазар в София е устойчив и балансиран, каза Асен Чавдаров, член на УС на НАСП. Повишението на цените ще бъде обусловено от покачването на инфлацията, на заплатите в строителния сектор и на разходите за строителни материали, енергийни ресурси и транспорт, отбеляза Чавдаров. София остава притегателен център за младите хора, като над 70% от тях се установяват в града и създават необходимост от разрастване на сградния фонд, посочи той.
Същевременно от НАСП прогнозират спад на броя на сключените сделки догодина с до 15%. „Макар профилът на клиентите да е без съществена разлика – млади семейства, търсещи първо жилище, виждаме промяна в поведението им. Процесът по покупка става по-дълъг, провеждат се повече огледи, преговорите са интензивни. Търсят се различни възможности за предоговаряне на условията, като отстъпки и гъвкавост в схемите за изплащане“, каза Чавдаров.
Националната асоциация на строителните предприемачи настоява за дигитализиране на административния процес в строителството, който според асоциацията все още е на ниво 60-те години на миналия век с папки и бумащини. „Дигитализацията не означава документите да станат дигитални, а да се създаде единна информационна система, така че всеки гражданин да може да проверява всяка преписка за пет минути от компютъра си“, каза Георги Шопов, председател на УС на НАСП. В момента минават до три години от създаването на инвестиционния проект до реалното започване на строителството, а това намалява предлагането и оскъпява жилищата, допълни той.
Според него ефектът от дигитализирането на административния процес ще проличи до половин година – администрацията ще бъде облекчена и ще работи нормално, а предприемачите ще правят инвестиции. Асоциацията е отправила предложения към Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) за дигитализиране на разрешението за строеж и е получила принципно съгласие, но все още няма реални стъпки по приемането му. В същото време в съседни страни като Сърбия и Северна Македония електронното строително разрешително вече е въведено и работи, каза Шопов. От НАСП са предложили на МРРБ да стартира пилотен проект в Габрово, където обемите са по-малки, за да се установи дали електронното строително разрешение може да заработи бързо и у нас.
Строителните предприемачи очакват диалогът с новия Общински съвет да продължи и изразиха надежда, че членовете му няма да се поддадат на популистки идеи. „Инициирането на законови промени, уреждащи проблемите със собствеността върху уличната регулацията, е сред приоритетите ни за следващата година. Надяваме се заедно с екипа на Столична община да постигнем консенсус относно регулаторни норми, ефективни и за гражданите, и за бизнеса“, каза Красимир Шалев, член на УС на Националната асоциация на строителните предприемачи.
Във връзка с общественото напрежение заради презастрояване на столицата предприемачите предлагат собствениците на имоти в междублокови пространства да имат възможност за компенсация или замяна с други терени в съседство или със земеделски земи, с възможност за застрояване. Това ще ограничи напрежението между гражданите и строителните предприемачи, като запази правото на притежателите да използват и устроят терените си.
Според представителите на НАСП по-големият проблем от т. нар. презастрояване в София е, че зелената система в града не се поддържа. „68% от зелените площи в столицата са пустеещи джунгли, които създават предпоставка за нерегламентирана дейност. Ако политиците положат усилия тези неизползваеми площи да се превърнат в зелени паркове, ще получат по-големи дивиденти в обществото, отколкото като спират законни сгради“, смята Георги Шопов.