През следващите две-три години цените на жилищата в София ще се задържат на настоящите си нива или леко ще намалеят, прогнозира Андон Андонов, изпълнителен директор на ЕРА България по време на конференцията BalREc, организирана от Градът медиа груп.
Според него корекцията в цените ще дойде основно по линия на новото предлагане на жилища в строеж, което ще охлади очакванията на собствениците на имоти на вторичен пазар.
Данните на АДРЕС Недвижими имоти сочат ръст на цените на жилищата в София със 7% тази година. Според изпълнителния директор на имотната компания Гергана Тенекеджиева той не отразява покачването на стойността на даден имот, а факта, че се купуват все по-скъпи имоти. Все повече клиенти се ориентират към ремонтирани и обзаведени жилища, в резултат на което тристаен апартамент за ремонт в кв. „Гео Милев“ се продава на същата цена като двустайно жилище в добро състояние в същия квартал. Втората причина за ръста на цените според нея е общото увеличение на сделките с жилищни имоти ново строителство.
Средната цена на жилищата в София е 1079 евро на кв. м, като в повечето квартали остава далеч под пика от 1228 евро на кв. м, достигнат през 2008 г., сочат данните на АДРЕС. Като изключение от тенденцията Тенекеджиева посочи „Овча купел“ и „Младост“, където цените вече надхвърлят равнищата отпреди кризата.
Профил на купувача
Според Тенекеджиева три са основните профили на купувачите на имоти, които са активни на пазара. Първият са семейства или хора, които си търсят първо жилище. Вторият са физически лица, които искат да инвестират средствата си и се ориентират към новото строителство. Те са склонни да вложат парите си в по-начален етап на строителството, за да направят по-добра сделка с по-ниска цена на квадратен метър. Третият вид купувачи са хора, които нямат никакви спестени средства. Според Тенекеджиева преди тези купувачи са се срещали само в малките градове, а вече все повече присъстват и в София.
Данните на АДРЕС сочат, че преобладаващата част от купувачите предпочитат да инвестират в собствено жилище, като най-големият процент сделки се сключват от хора, които купуват жилище за първи път. Същите са наблюденията и на ЕРА – само 25% от клиентите на компанията купуват жилище с цел инвестиция, а останалите – с цел задоволяване на жилищни нужди.
В същото време растат изискванията на купувачите към имотите и заобикалящата ги среда и те не са под натиск да сключват бързи сделки. Тази тенденция води до удвояване на срока за продажба на жилища на вторичния пазар, който от 50 дни е достигнал сто дни, сочат данни на ЕРА.
Лесният достъп до кредитиране – основен двигател на жилищния пазар
Данните на ЕРА сочат, че с 500 лв. месечна вноска купувачите могат да си позволят да изплащат жилище на стойност 50 хил. евро за срок от 25 години. Месечна вноска от 800 лв. е достатъчна за изплащане на жилище за 80 хил. евро за същия срок, а от 1500 лв. – за имот на цена от 150 хил. евро.
Според Андон Андонов лесният достъп до кредитирането е една от основните причини за развитието на жилищния пазар. Той не очаква лихвите по ипотечните кредити да нараснат през идните две-три години с оглед на макроикономическата обстановка и политиката на Европейската централна банка, както и на изострената конкуренция между банките в България и високата ликвидност.
Румен Радушев, заместник-началник сектор „Банкиране на дребно“ в Пощенска банка, съобщи, че годината за банката ще бъде рекордна с общ обем на отпуснатите жилищни кредити от 350 млн. лв. 60% от ипотечния пазар в страната е съсредоточен в София. В същото време банката отчита ръст с 40% на желаещите да кандидатстват за ипотечен кредит, което е четвърта поредна година на увеличаване на кредитирането. Той обаче напомни, че силните ръстове на кредитирането се случват след шест години на спад.
Най-търсени остават двустайните жилища с дял от 50% от отпуснатите от банката ипотечни кредити, следвани от тристайните жилища. Средният размер на кредитите, отпускани от Пощенска банка е 60 хил. евро, като средно 30% от сделката се финансират от клиентите. Средният срок на кредита е 23 години, а средният доход на клиентите с ипотека достига 2200 лв.
Според Николай Марков, управляващ партньор в Dill Advisory, жилищният пазар в България ще остане стабилен през следващата година, като единствено сериозни сътресения в големи страни като САЩ, Китай, Русия може да окажат негативно въздействие и у нас.