fallback

България е на 15-о място в света по ръст на цените на жилищата

Страната ни се изкачва с три места в индекса на консултантската компания Knight Frank

16:10 | 09.09.19 г. 9

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

България е на 15-о място сред 56 страни по ръст на цените на жилищата на годишна база през второто тримесечие в индекса на консултантската компания Knight Frank с повишение от 7,3%.

Страната ни се изкачва с три места спрямо първото тримесечие на тази година, когато заемаше 18-о място. Между четвъртото тримесечие на миналата година и второто тримесечие на 2019 г. цените на жилищата у нас са се увеличили с 3,6%, а на тримесечна основа ръстът достига 2,6%, сочат данните на Knight Frank.

Китай оглавява индекса за първи път от 2010 г. насам. С повишение на цените на жилищата от 10,9% на годишна основа това е най-ниското равнище, достатъчно за първото място в класацията от първото тримесечие на 2009 г. насам. Десетката се допълва от Малта (годишен ръст на цените от 10,8%), Чехия (9,4%), Люксембург (9,3%), Мексико (9,2%), Унгария (9,2%), Чили (9,1%), Словения (8,4%), Тайван (8,4%) и Португалия (7,8%).

Австралия е на дъното на индекса със спад на цените на жилищата на годишна основа от 7,4% през второто тримесечие, следвана от Финландия с понижение от 2,6% и Италия и Мароко с 0,8%. Това са и единствените четири пазара със свиване на цените на жилищата през второто тримесечие.

Но очакванията на Knight Frank са, че след понижаването два пъти на лихвените проценти тази година, новите стимули за кредитирането и достигането на дъното на цените на жилищата Австралия ще се изкачи по-нагоре в класацията през второто полугодие.

Индексът на цените на жилищата на Knight Frank отбелязва забавяне за шесто поредно тримесечие. Търговските войни между САЩ и Китай и Япония и Южна Корея, Brexit, политическите протести и прогнозите за забавяне на икономиката натежават върху нагласите на купувачите въпреки понижаването на лихвените проценти през последните три месеца.

Въпреки това през второто тримесечие най-голям процент страни и територии (93%) са регистрирали нулев или положителен растеж на цените на жилищата на годишна основа от 2009 г. насам. Средното равнище на ръста обаче се забавя, отбелязва Knight Frank.

Всички страни от Г-7 с изключение на Франция са отбелязали забавяне на ръста на цените през последните 12 месеца, но само Италия е регистрирала спад на цените през същия период.

Анализът показва, че Латинска Америка е била най-силно представилият се регион в света в годината до юни 2019 г. Мексико, Чили и Колумбия са регистрирали годишен ръст на цените на жилищата от над 7%. Ръстът на икономиките, повишаването на заплатите и подобряването на достъпа до кредитиране стимулират търсенето.

В Европа по-бавният растеж е обща тема, но се открояват някои интересни тенденции – Австрия изпреварва Германия с ръст на цените на жилищата от съответно 7,3% и 5%. Португалия (7,8%) се изкачва в класацията, а страните от Централна и Източна Европа се представят силно – Чехия (9,4%), Унгария (9,2%) и България (7,3%), отбелязва Knight Frank.

Великобритания се свлича от 36-о място преди една година до 48-о място през второто тримесечие на фона на увеличаването на несигурността около Brexit. Въпреки това Великобритания остава силно локализиран пазар, като някои градове, включително Бирмингам, Плимът и Кардиф изпреварват средното равнище на ръста на цените в страната и има данни за натрупано търсене в луксозния сегмент на пазара.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:56 | 13.09.22 г.
fallback