fallback

Т. Чобанов: Има идея "Царските конюшни" да минат към Министерството на културата

СГС обяви сделката с имота с голяма историческа стойност за нищожна

13:20 | 13.02.19 г.

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Като експерт съм доволен, че съдът обяви сделката за „Царските конюшни” за нищожна. Това е една много добра новина, защото земята под знаковия обект се връща на държавата. Там ѝ е мястото – това е добро решение, което ще има положителни последствия за цялостното решаване на проблема за съдбата на обекта.

Това каза пред бТВ зам.-кметът на София Тодор Чобанов.

Сред мотивите за решението на Софийския градски съд е, че цената от 658 хил. лева, за която са продадени трите терена, е в пъти под пазарната.

„Логично е на следващите инстанции да се потвърди това решение, защото това си беше една скандална продажба, която е в разрез с обществения интерес”, добави Чобанов.

По думите му има идея теренът, заедно с прилежащите сгради, да мине към Министерството на културата, а след това да се пристъпи към ремонт и реставрация на обекта.

Това според Чобанов е важно да се случи в името на огромната историческа стойност на конюшните: „Малко хора знаят, че Националната служба за охрана е създадена именно от Батенберг, заедно със строежа на тези конюшни. Това е било едно от нейните седалища. Това е сграда с особена историчност и значение, така че тук въобще не става дума за нейните тухли, мазилки и за физическата ѝ тъкан. Става дума за нейната огромна историческа стойност”.

По повод къщата на Иван Гешов той каза, че три пъти е налагана глоба на наследниците. Големият проблем обаче е, че през 2003 г. тогавашният главен прокурор е одобрил решение там да има нова сграда и да се запази само част от къщата, каза Чобанов, цитиран от „24 часа“.

Рушащият се имот е частна собственост на фирма „Артемида-БСИ“, а устройственият план предвижда на мястото да се изгради хотел.

„Общината не се е отказала да купува къщата на Яворов. Възнамеряваме там да настаним Националния литературен музей. В момента, когато съдът се произнесе по законността, започваме реставрация“, отбеляза заместник-кметът.

Припомняме, че къщата-музей на Пейо Яворов на улица „Раковски“ два пъти беше обявявана за публична продажба от частен съдебен изпълнител, но и двата търга се провалиха поради липса на наддавателни предложения. От Столична община съобщиха, че искат да купят имота, но не и докато не бъдат изчистени правните неясноти около него.

Банята в Овча купел ще се запази с балнеологични функции, а Централна баня ще си е музей. Хората ще имат достъп до безплатна минерална вода отвън пред нея, каза още Чобанов.

По думите му в София има около 800 къщи паметници, от които само около 40 били с проблеми.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:07 | 08.09.22 г.
fallback