Дигитализацията е бъдещето на кадастралните и имотните регистри, коментираха участниците в международната конференция "Моят град, моят дом, моят бизнес", организирана от НСНИ.
Участниците представиха опита на различни европейски страни към сливането на кадастъра и имотния регистър, дигитализирането на данните и предоставянето на електронни услуги за бизнеса и потребителите.
В 78% от държавите има около 80-процентно кадастрално покритие, стана ясно от данни на Икономическата комисия за Европа на ООН.
Пътят е към пълна дигитализация на процесите, при което ще са нужни електронни подписи, а геодезистите ще предоставят данните онлайн, заяви Хелге Онсруд от норвежката държавна агенция за картография.
Наскоро във Финландия са обединени агенциите за кадастър и за имотен регистър, а данните са 100% дигитализирани, разказа Пека Халме, експерт по поземлени отношения.
Преминаването в Хърватия от кадастър, създаден през 19-ти век, към единна дигитализирана система, обединена с имотния регистър, представи Мая Пупачич от държавната геодезическа администрация.
И тя коментира, че бъдещето е в дигитализираните синхронизирани бази данни, чрез които се предоставят електронни услуги. Те могат да се ползват за статистически анализи, администрацията работи без хартия и е ориентирана към бизнеса и гражданите.
В България трябва да направим така, че двете системи да си говорят, заяви директорът на Агенцията по геодезия, картография и кадастър Виолета Коритарова.
Експерти коментираха, че системата у нас работи устойчиво и точността й с времето се подобрява.
„До 4-5 години ще завърши изработването на специализираните карти в най-различни инвестиционни сфери като надграждаща информация на кадастралната карта“, съобщи заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството инж. Валентин Йовев, цитиран от пресцентъра на регионалното министерство.
Йовев отбеляза, че специализираните карти са изключително ценни за планирането на различните видове зони и инвестиционни намерения, защото ще съдържат информация за строежи, съоръжения, сервитути, подземна и надземна инженерна инфраструктура, водни източници, трайни насаждения, подземни богатства, релеф.
До момента специализирани карти са изработени само за зоните и обектите по Черноморското крайбрежие – охранителните зони „А“ и „Б“ и на имотите в обекти публична държавна и общинска собственост.
Специализираните карти ще съдържат и слоеве с карти на критичната инфраструктура, свлачищни зони, водни обекти, както и евентуални ограничения в ползването на имотите или инвестиционни намерения в тях.
Той каза още, че предстои завършването и на имотния регистър, който към днешна дата е наличен за шест български града.
„Подобряването на кадастралните регистри е сред водещите идеи в работата на министерството. Към днешна дата 68 хил. кв. км от територията на страната са покрити с кадастрална карта и регистри към нея. Набраната информация в тях е за 13 млн. недвижими имота. В процес на изработка са кадастралните карти на землищата на 12 общински центъра и 84 населени места в различни области на страната“, коментира още той.
Инж. Коритарова отбеляза, че в края на 2019 г. ще приключи нанасянето на Картата на възстановената собственост върху кадастралната карта на България. Целта е да се постигне покриваемост на около 96% от територията на страната. Тя отбеляза също, че по-голяма част от услугите на кадастъра се предлагат електронно.
*Новината е допълнена в 15:36 ч.