fallback

Сакскобургготски загуби битката и за двореца "Врана"

Решението на Софийски градски съд обаче не е окончателно и може да бъде обжалвано

14:02 | 23.08.18 г. 9

Дворецът "Врана" е собственост на държавата. Това реши съдия Петя Алексиева от Софийския градски съд (СГС), съобщава БТА.

Уважен е искът на държавата, уточниха от съда, като допълниха, че става дума за целия комплекс, в който влиза централната сграда на двореца с площ от 2013 кв.м., още над 20 постройки и оранжерии на обща площ близо 1000 дка. Решението на СГС не е окончателно и може да бъде обжалвано от Симеон Сакскобургготски и сестра му Мария Луиза-Хробок. 

Мотивите на съдията са сходни с предишните дела за другите „царски имоти“. Според Темида „Врана“ не е бил лична собственост на монарсите, а на Интендантството на Цивилната листа на Царя, която е била държавна институция, следователно имотите не са били лична собственост на царете, а на държавата.

Хронология

През 2008 г. Симеон Сакскобургготски и сестра му Мария Луиза поискаха реституирането на 7 имота, като се позоваха на решение на Конституционния съд, с което през 1998 г. беше обявен за противоконституционен Законът за обявяване за държавна собственост на имотите на семействата на бившите царе Фердинанд и Борис и на техните наследници.

Дворецът "Кричим" е един от 17-те царски имота, национализирани през 1947 г. На Симеон Сакскобургготски и Мария-Луиза Хробок бяха възстановени шест от тях - дворците "Врана", "Царска Бистрица" и "Ситняково", както и две планински хижи в Рила и 16 хил. дка гора. За гората все още няма съдебно решение.

Първата жалба в съда в Страсбург е от 2010 г. заради наложения от парламента мораториум върху царските имоти и забрана на семейството да се разпорежда с тях. Следващите две жалби от 2015 и 2017 г. са заради влезли в сила съдебни решения, според които реституцията на ловните хижи “Ситняково” и “Саръгьол” е незаконна. 

През 2013 г. Симеон Сакскобурготски загуби окончателно делото срещу държавата, с което искаше да си върне двореца „Кричим“. Върховният касационен съд (ВКС) отказва да преразгледа решението си от 2012 година, според което Сакскобурготски и сестра му не са собственици на двореца, построен с пари на интендантството в началото на миналия век.

За двореца „Царска Бистрица“ все още се води във Върховния касационен съд. Делото за за двореца “Врана” вероятно ще мине на по-горна инстанция, ако се стигне до обжалване.

През април 2018 г. Еропейският съд по правата на човека в Страсбург реши да даде срок на правителството до 13 септември тази година да представи възраженията си или да потърси споразумение със Симеон Сакскобургготски по две от трите жалби, свързани с върнатите му и впоследствие отново отнети имоти.

Съдът счита, че не може въз основа на преписката по делото да определи допустимостта и основателността на жалбите, подадени от Сакскобургготски и неговата сестра по отношение на решението на парламента от 2009 г., невъзможността им да оспорят това решение и решенията на националните съдилища относно комплекс "Сарагьол" и "Ситняково".

Становището не засяга конкретно спора за имотите по същество, а само това дали жалбите на Симеон Сакскобургготски и другите членове на фамилията са основателни. Поради тази причина досега не е искано мнението на българската държава, но вече е отправено запитване, като окончателно решение ще има, след като се получи и становището от българската държава. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:06 | 14.09.22 г.
fallback