Общата стойност на инвестиционните сделки в България през първата половина на 2018 г. възлиза на 351 млн. евро, като само пет от тях формират малко над 80% от целия обем, показва доклад на консултантската компания Colliers International.
Не се очаква обемът от трансакции през 2018 г. да надмине този от 2017 г. поради липса на големи обекти за продажба, допълва консултантската компания. Общият обем през миналата година възлиза на 957 млн. евро, което значи, че сумата за тази година е едва една трета от миналогодишната.
За разлика от 2017 г, през първото полугодие на 2018 г. 65% от обема се дължи на сделки с офис площи, следвани от търговски площи (23%) и инвестиции в парцели за строеж (6%), отбелязва Colliers.
Делът на международните купувачи продължава да надвишава този на българските, като водещи за притока на капитал в България са южноафрикански и полски инвеститори. Инвестираните от българи средства в бизнес имоти през първите шест месеца на годината достигат 106 млн. евро, докато чуждестранните инвеститори са вложили 245 млн. евро, показват данните на Colliers.
За първите шест месеца на 2018 г. инвестиционният обем от сделки с имоти, генериращи доход, е значително по-голям (73%) от този на активите, придобити със спекулативна цел (9%) или купени за собствено ползване (18%). Нивата на възвръщаемост във всички сектори се запазват на ниво от 7,25% за търговските площи, 8,25% за офис площите и 10% за индустриалните площи, сочат данните на консултантската компания.
Според Colliers сегментите с най-голям инвестиционен потенциал до края на годината са офисните и търговските площи.
„Реализираните инвестиционни обеми през 2017 г. дадоха сигнал, че в България има ликвидност, което повишава интереса на нови инвеститори към пазара през 2018 г.“, отбелязва консултантската компания. Наличният заемен капитал за придобивания остава стабилен, както и търсенето от наематели, което е сигнал за строителство на нови обекти и придобивания в бъдеще, допълва Colliers.