Голяма част от жилищата в България са пренаселени и причината за това е влошената достъпност на домовете. Това каза Минчо Бенов, национален директор на Habitat for Humanity Bulgaria при откриването на международната конференция "Устойчиви градове - Нови предизвикателства и възможности пред общините".
Той цитира данни, според които 52,8% от младите българи на възраст между 25 и 34 години живеят с родителите си, като по този показател страната ни е на второ място в ЕС след Словакия.
Според Бенов проблемите с влошената достъпност на жилищата у нас се съпътстват от поне още три проблема. Първо, липсата на алтернативни модели за достъп до жилища – например строителство на жилища на непазарен принцип. Второ, малък брой социални жилища, чийто процент продължава да е символичен. И трето, липсата на кредитно-спестовни механизми, които да осигуряват достъп до жилища.
Бенов посочи, че пренаселеността води до дисбаланси в редица региони на страната, влошена демография и голям необитаван жилищен фонд, както и до „гетовизирането“ на цели квартали, съчетано с незаконно жилищно строителство.
„Нашата организация от години строи жилища за семейства, които имат поне две непълнолетни деца, относително ниски доходи, но не са социално слаби и не притежават собствено жилище. Искаме да демонстрираме добра практика и модел, който може да бъде мултиплициран“, каза Бенов и допълни, че за тази цел е необходим ангажимент на местните власти и регламент на национално ниво.
„Когато говорим за устойчиво развитие, трябва да си припомним, че предизвикателствата на градското развитие бяха разглеждани фрагментарно. Необходимо е да разглеждаме въпросите в тяхната цялост“, каза от своя страна Малина Крумова, заместник-министър на регионалното развитие и благоустройството. Тя допълни, че трябва да се търсят интегрирани решения, а не решения по сектори.
Силвия Георгиева, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините в Република България, даде своето определение за устойчива община – да разполага с добра, чиста и зелена среда, ниска престъпност, силна икономика, да предоставя равен достъп до качествени публични услуги и равни възможности за развитие през целия живот.
Изследвания в последните години установиха, че до 2030 г. трима на всеки петима души ще живеят в градовете. „За градските власти е важно да създават и изучават модерни тенденции в градското управление, които да ни позволят да отговорим на очакванията на обществото“, каза Георгиева.
Тя допълни, че градовете привличат повече население в трудоспособна възраст, генерират по-голям брутен вътрешен продукт и имат по-голям ръст на заетостта. Това води да големи предизвикателства в социален аспект, като необходимост от изграждане на повече жилища, по-добра транспортна инфраструктура и повече мерки за интеграция на уязвимите групи.
Тя съобщи, че до 2023 г. 25 общини трябва да изградят около 500 социални жилища със средства от Европейския фонд за регионално развитие.