fallback

Връзката между имотния регистър и кадастъра ще е готова след началото на 2019 г.

С надграждането и интегрирането на системите ще се въведе и предлагането на девет нови електронни услуги

18:25 | 07.03.18 г. 1

Дългоочакваната връзка между имотния регистър и кадастъра ще бъде готова след началото на 2019 г. Заедно с нея ще тръгнат и още девет нови електронни услуги на имотния регистър. Това стана ясно на пресконференция за представянето на напредъка на изпълнението на проекта, по който се финансира и реализира свързаността.

Проектът трябваше да стартира през ноември 2016 г., но се забави. Същевременно срокът за финансирането му изтича в края на тази година, заради което Агенцията по вписванията ще преговаря с управляващия орган на оперативната програма „Добро управление“ за предоговаряне на сроковете, обясни директорът на Агенцията Зорница Даскалова.

Срокът за реализация на всички дейности по проекта е 18 месеца, т.е. той би трябвало да приключи към средата на 2018 г., ако се изпълняваше по график. Плановете на Агенцията са изпълнението му да завърши към края на тази година или малко след това. Бюджетът е 1,5 млн. лева.

Председателят на Нотариалната камара Димитър Танев обаче подчерта, че и след приключването на този проект България реално няма да има функциониращ имотен регистър с партиди за отделните имоти (т.нар. имотни досиета). За целта ще са необходими много повече нормативни промени, основно в подзаконовата нормативна база.

Това се потвърди и от Даскалова, която посочи, че в договора за изпълнението на проекта не е заложено създаването на имотни партиди. Ще се прави анализ на нормативната база обаче и всички необходими поправки ще бъдат предложени. Оттам насетне топката се прехвърля в полето на Министерския съвет и Народното събрание.

На практика понятието „имотни партиди“ фигурира само в Закона за кадастъра и имотния регистър, уредено е и в Правилника за вписванията, но съществуването на партидите е само привидно. Танев припомни, че подготовка за въвеждане на имотен регистър с досие на имотите е стартирала преди доста време в само три района на България и така и не е приключила, а нови заповеди за започване на процеса и в други райони няма.

Дейности и очаквани резултати

Четири основни дейности са заложени в проекта – анализ и предложения за промени в нормативната рамка, същинското надграждане на системите и интегрирането им, изграждане на модул за отдалечен достъп (или услуги на едно гише) и информация и комуникация (задължителни за всеки проект, финансиран с европейски средства), обясни координаторът на проекта Йорданка Мравкова, експерт в Агенцията.

Така ще се стигне до актуализация на Правилника по вписванията, на наредбата за воденето и съставянето на имотния регистър, както и ще се разработи наредба за двустранната връзка между кадастъра и имотния регистър и друга наредба за създаването и ползването на интегрираната информационна система.

Що се отнася до надграждането на имотния регистър, след реализирането на всички дейности по проекта ще има девет нови електронни услуги. Ще се даде възможност за регистриране на заявление за предстояща сделка за предварително деклариране на предстояща сделка, както и за проверка на статус на заявление. Предвижда се и въвеждане на автоматизирано известяване на заинтересовани страни на посочен e-mail адрес, както и изпращане на уведомления за общините и държавните институции за данъчни цели.

По електронен път ще могат да се издават и искания за издаване на преписи, за издаване на удостоверение за лице, за издаване на удостоверение за имот и за издаване на удостоверение за период.

Ще се изработи и калкулатор за изчисление на дължимите държавните такси, обясни Йорданка Мравкова.

Предвижда се и обновяване на потребителския интерфейс и създаване на нова система за автентификация на ползвателите на интегрираната система, така че да се знае кой, за кого и защо прави справки, допълни тя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:09 | 06.09.22 г.
fallback