Правителството разработва нова жилищна стратегия. По предложение на Световната банка властите са приели да се финансира обследване на жилищните сгради на бедни домакинства в рискови зони, съобщи пред Bloomberg TV Bulgaria Ашна Матема, старши специалист по градско развитие регион Европа и Централна Азия на Световната банка.
“Ситуацията в България обобщено изглежда така - жилищният фонд е доста стар и има въпроси с поддръжката и управлението на сградите. Това е наследство от социалистическия период, но и резултат от финансовата криза. Съществува и проблем с дружествата за етажна собственост. Тези проблеми касаят не само България, но и цяла Източна Европа”, коментира тя.
Българският жилищен пазар има доста отворени въпроси, като например високият дял незаети жилища - около 30%, посочи още Матема.
"Гледайки само цифрите, от гледна точка само на жилища и домакинства, изглежда има излишък от жилища, но когато задълбаеш по местоположение и видиш къде са тези жилища, се очертава съвсем различна картина. Една от причините, е, че хората се изместват от малките населени места и селските райони към по-големи градове, а жилищата са фиксиран актив. Така че в малките градове се наблюдава негативна връзка между размера на града и излишъка. Колкото по-малък е градът, толкова по-голям е излишъкът. Малките села и градове се обезлюдяват, а градове като София и Варна са пренаселени", допълни тя.
Частната собственост на жилищата е много висока, а наемният пазар почти не съществува, поне официално. Той е около 3%, докато в Централна и Западна Европа средният процент е 20%, каза още Матема.
Този дисбаланс не е характерен само за България, но в България проблемът е доста по-сложен по няколко причини - социалистическото наследство и финансовата криза, обясни тя.
Целия разговор вижте на сайта на Bloomberg TV Bulgaria