Реформа в поземлените отношения и комасацията – това е един от приоритетите в Програмата за управление на правителството в частта „Земеделие“. Планирани са промени в нормативната уредба за собствеността и ползването на земите.
Припомняме, че подобна реформа бе планирана от кабинета „Борисов 2“, но заради политическите сътресения работата по подготвяния Кодекс за земята спря. Представителите на ГЕРБ обаче остават зад идеята за регулация на поземлените отношения. В програмата като цел е записано създаване на оптимални условия за развитие на ефективно поливно земеделие и превенция на наводнения, бедствия и аварии.
Предвижда се да бъдат написани нов Закон за храните, Закон за браншовите организации, Закон за хидромелиорациите, да бъде оздравено държавното дружество „Напоителни системи“. Записано е също, че ще бъдат насърчени научните изследвания в агросектора, а Селскостопанската академия ще бъде преструктурирана.
Друга мярка в програмата е въвеждането на единен електронен регистър на земеделските имоти и стопани, единна електронна платформа за управление на земите от общинския и държавния поземлен фонд, електронна идентификация и електронно здравеопазване на животните.
Управляващите декларират, че ще насърчават използването на суровини, произведени на територията на страната, и ще бъде увеличен делът на произведените в България храни, предлагани в търговската мрежа, но в програмата не се казва как точно ще стане това.
Има и мярка за засилено предлагане в супермаркетите на храни по БДС и български сезонни плодове и зеленчуци.
Планирано е да бъдат написани механизми за защита и компенсации на производителите при фалит на търговска верига.