fallback

Три зони с високо строителство да бъдат обособени в София предлага общината

В момента има само едно разрешително за строеж на небостъргач - с височина от 202 м край "Интер Експо Център"

09:02 | 18.07.17 г.

Три зони с високо строителство да бъдат обособени в София предлагат от Столичната община, разказа в ефира на bTV главният архитект на София Здравко Здравков. Той уточни, че те ще бъдат в района на 7-ми километър до "Интер Експо Център", където има инфраструктурна осигуреност и се движи и метрото.

Втората зона е в кв. "Люлин" при първа и втора метростанция до Околовръстното шосе на столицата и в района на Централна жп гара. Тези "ситита" ще запазят гледката към Витоша, категоричен беше още главният архитект.

Тези предложения са вписани в проект за промени в законодателството, които са представени пред депутати на ГЕРБ.

В момента е издадено само едно разрешително за строеж на небостъргач в София - за сградата "Скай Форт" в близост до "Интер Експо Център" с височина от 202 метра, каза Здравков.

Има обаче и няколко заявени инвестиционни намерения за строителство на високи сгради - на бул. "Черни връх", край "Пирогов" и по бул. "България".

"Има редица вратичка в закона да се появяват небостъргачите хаотично из града и желанието ни е да затворим нормативните пропуски", каза още Здравков, посочвайки възможността за неограничено строителство в т.нар. ъглови парцели, тоест с лице на две улици.

В районите, които остават извън зоните за високо строителство, предложението на Столичната община ще е строителството да бъде ограничено до кота корниз 75 метра, а в комплексни градски центрове - до 125 метра.

Столичният общински съвет ще има контрол върху строителството на високите сгради в града, стана ясно още от думите на главния архитект.

По повод протеста на жителите на столичния кв. "Дружба" срещу застрояване на зелена площ край езерото Здравков каза, че подобни "тиктакащи бомби" са били заложени след реституцията в столичните квартали. Подобни казуси има и в други райони и архитектът поясни, че общината може да предложи на инвеститорите замяна на имотите.

"В плана на Дружба е отредено там да има парк, после се потвърждава с Общия устройствен план (ОУП) да има строителство. Искаме това да остане част от парка и ще говорим със собствениците. Към 2001 година теренът бил част от зелената система на града", допълни Здравков.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:10 | 08.09.22 г.
fallback