fallback

БСП не могат да вземат безвъзмездно паметника на Бузлуджа след законови промени

Има вариант социалистите да стопанисват паметника за 10 години

15:51 | 22.06.17 г.

Заради промените в Закона за държавна собственост от февруари тази година процедурата по безвъзмездно прехвърляне на паметника на връх Бузлуджа е невъзможна. Това съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков пред журналисти.

Сред другите варианти за стопанисването на паметника е при заявено желание от БСП и след решение на Министерски съвет той да се предостави за безвъзмездно ползване за срок не по-дълъг от 10 години. Нанков отбеляза, че тази форма на стопанисване дава права за реализиране на инвестиционно намерение.

Последните промени в закона предвиждат юридически лица, неправителствени организации, партии да не могат да получават имоти държавна собственост безвъзмездно като собственост, отбеляза министърът.

Той напомни, че подобна възможност е била пропусната от партията през 2011 г. Тогава БСП поиска собствеността на паметника да бъде прехвърлена на партията, което беше одобрено с решение на първия кабинет на Бойко Борисов.

Паметникът на Бузлуджа все още е собственост на областната управа в Стара Загора. За този период областната управа и регионалното министерство са приканвали БСП да се довърши процедурата, която предвижда два етапа - решение на правителството и сключване на договор за прехвърляне на собствеността между областния управител и БСП.

Нанков направи този коментар след среща с ръководството на БСП в ресорното му министерство

Лидерът на БСП Корнелия Нинова заяви пред журналисти, че е шокирана от разбраното по време на срещата. "Аман от номерата на Бойко Борисов", допълни тя, като посочи, че според нея се съсредоточава енергия само и само БСП да не получи паметника.

"Бойко да намери начин да си изпълни това, за което ни е поканил. Не искам да плаша, но ще докарам социалистите пред Министерски съвет", каза Нинова.

Други законни форми на възмездно предоставяне на обекта са придобиване чрез покупко-продажба след провеждане на тръжна процедура или отдаване под наем, напомни министър Нанков.

Той изтъкна, че в прерогативите на законодателната власт е тези текстове да бъдат променени, но подчерта, че по негово мнение сегашните разпоредби гарантират защитата на интересите на държавата с оглед на възможността държавни имоти да могат да се предоставят безвъзмездно като собственост само на публични институции, каквито са общинските администрации.

Нинова посочи, че предлаганите варианти за придобиване на собственост са начин да не се случи това, което БСП желае - запазване на обекта като архитектурен паметник за страната и като символ за партията. Тя съобщи, че във вторник ще информира Изпълнителното бюро на партията за възможностите за стопанисването на паметника и тогава ще се вземе решение по въпроса.

Същевременно лидерът на БСП заяви, че желанието на партията остава да отговорят на писмото на Министерския съвет от 2011 г. за безвъзмездно прехвърляне на собственост, за да има гаранции за бъдещи инвестиции в паметника. Тя изтъкна, че през последната седмица има интерес от световни архитекти и художници да бъдат включени във възстановяването на обекта, в това число и желание от архитекти от Тайланд за включване в международен проект за архитектурен паметник.

В отговор на твърденията пред журналисти на лидера на БСП за интерес от други кандидати за стопанисване на паметника Нанков обясни, че такива няма, с изключение на неформално заявен такъв от кмета на община Казанлък. Няма заявки и от партии.

Министърът допълни, че хипотезата на възмездно придобиване на обекта през тръжна процедура не ограничава участието и на други лица, ако се стигне до нея. Такава процедура обаче не може да бъде стартирана без волеизявление от юридическо лице или партия.

Запитан каква е началната стойност на възмездното ползване министърът уточни, че това е данъчната оценка, която по груби разчети към момента е около 110 хил. лева. Нормативният ред от 2012 г. предвижда това да става чрез тръжна процедура.

По повод законовите промени, регламентиращи само възмезден начин на придобиване на подобна собственост, Нинова заяви, че партията е готова да плати. Попитана каква сума е готова да плати партията, ако няма търг, Нинова обясни, че ако бъде избран този вариант, ще се правят оценки.

Там има данъчна оценка, пазарна оценка и други, допълни Нинова и определи вариантите за търгове или чрез Агенцията за приватизация като абсурд. Тя уточни, че държавната субсидия на партията няма да е достатъчна за пълната реставрация на паметника, защото са необходими много средства.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:18 | 12.09.22 г.
fallback