Бъдещето на кохезионната политика след 2020 г. ще бъде една от основните теми на българското председателство на Съвета на ЕС. Това заяви по време на работна среща с журналисти в МС министърът по българското председателство на ЕС Лиляна Павлова.
Тя обяви, че страната ни ще настоява за изготвяне на обща декларация на страните членки по отношение на бъдещите приоритети на общността след 2020 г. Друг основен акцент на нашето председателство ще бъде темата за Западните Балкани и Европа и по-конкретно политиките по отношение на сигурността и миграцията. По отношение на ремонтите на НДК, където ще се провеждат основните срещи и съвети, Павлова призна, че има известно изоставяне, но то било причинено от повишените изисквания за сигурност и техническа обезпеченост на сградата.
Засега не е ясно с колко точно и дали ще бъде надхвърлен бюджетът от 150 млн. лева, който е определен за председателството. Павлова уточни, че до седмица ще бъде изготвен анализ какво е финансовото положение на проектите и от кое перо може да се вземе или прибави някаква сума.
По думите ѝ по основните направления няма да има корекции. Така например за кетъринг сумата остава 1,7 млн. лева, както е заложено. Съществуващият национален център по подготовката и провеждането на българското председателство на Съвета на ЕС се трансформира в министерство. Правилникът ще бъде приет до края на май. В момента в центъра работят около 50 души, но щатът ще бъде увеличен на 71, от които шестима ще са политически назначения, а още 14 – от всяко министерство.
Павлова обяви още, че се подготвя специален пресцентър за всички медии, в който ще има 130 работни места. Предстои да бъде назначен и говорител на европредседателството, но все още не е ясно кой ще поеме поста.