Брокери на имоти и граждани организират протест пред Агенцията по вписванията в София на 24 октомври (понеделник) заради бавното вписване на сделките с имоти, съобщават организаторите на протеста в писмо до медиите.
В писмото се посочва, че има драстично забавяне на вписванията на актове, ипотеки, възбрани и всякакъв вид документи. Това се отразява негативно на страните в сделките с недвижими имоти и всички лица, пряко и косвено свързани с тях.
Според брокерите забавянето на вписванията създава благоприятни условия за имотни измами, води до провал на сделки и създава излишно напрежение между страните по сделките.
Хората обвиняват и Агенцията в издаване на документи с невярно съдържание. Става въпрос за удостоверения за тежести и справки по партиди за физически и юридически лица. За едни имоти се отразяват несъществуващи обстоятелства. За други имоти се пропускат вече съществуващи обстоятелства – например ипотеки и възбрани и дори прехвърлителни сделки, твърдят организаторите на протеста.
Брокерите обясняват, че сделки, изповядани пред нотариус на 7 октомври, са получили нотариален акт на 21 октомври. Това забавя влизането на купувачите във владение и плащането към продавачите, ако то се осъществява с кредит от банка.
Ако пък купувачите плащат с пари в брой и решат да преведат сумата веднага, едва след около половин месец ще знаят дали продавачът не е злоупотребил и не е прехвърлил имота на трета страна.
Според брокерите решението на Агенцията да командирова служители от териториалните поделения в страната не е облекчило ситуацията, защото новите служители не са наясно с работата на системата на Агенцията в София, което води до грешки.
Хората настояват Агенцията да наеме още служители, които да се занимават приоритетно с вписване на сделките и подлежащите на вписване актове и документи в София. Според организаторите на протеста за целта ще са необходими нови 10 служители в институцията.
Още през септември брокери и зрители на телевизия Bulgaria ON AIR алармираха за проблема със забавените вписвания в София. Тогава от Агенцията коментираха, че сделките се вписват навреме, а се бави само техническата обработка на документацията, което не води до предпоставки за измами и злоупотреби.