Министерството на финансите (МФ) не смята да удължава сроковете и условията за предявяване на компенсации за лихвоточки.
Това става ясно от писмен отговор на министъра на финансите Владислав Горанов на въпрос на депутата от Реформаторския блок Гроздан Караджов. Въпросът и отговорът са публикувани на сайта на Народното събрание.
Сега действащият Закон за уреждане правата на граждани с многогодишни жилищно-спестовни влогове предвижда да се предявяват искания за компенсации до края на ноември т.г. за жилища, които са закупени или чието строителство е започнало през 2013 г.
Крайният срок за изплащането на компенсациите е до края на 2019 г.
Собствениците на малко под 11 400 жилищно-спестовни влога няма да получат компенсации, отчита Горанов. Стойността им е 78 млн. лева.
Последните промени в закона са от 2013 г., когато беше удължен крайният срок за предявяване на искания за компенсации. С други поправки Националният компенсационен жилищен фонд премина под шапката на финансовото министерство. Отделно се даде и възможност жилищно-спестовните влогове да могат да се наследяват.
Окончателните списъци с имащите право на компенсация притежатели на многогодишни жилищно-спестовни влогове бяха определени през 2010 г. В тях са включени почти 60 хил. души, които покриват изискванията на определени критерии.
Бюджетът на специалния фонд, който изплаща компенсациите, обаче редовно не достига, макар че в него трябва да се вливат и всички постъпления от продажбата на имоти, отнети в полза на държавата. Затова и изплащането на компенсациите се бави.