Устройствените планове, преминали през всички процедури, са равносилни на закон. Това каза пред БНР арх. Борислав Игнатов, председател на Камарата на архитектите, в коментар за протестите срещу строителството в зелени площи.
По повод недоволството, включително в столичните квартали, той каза, че гражданите са частично подведени от политически манипулации.
Въпросът за презастрояването по принцип е много добър, но гражданите протестират срещу приети устройствени планове, което ги право равносилни на закон. Въпросите, които се задават и около които се обединяват гражданите, са формулирани неправилно. В момента въпросът е "Искате ли презастрояване и искате ли нови сгради в зелените площи", което е некоректно, смята Борислав Игнатов.
Плановете за "Младост" са направени през 2008 г., обсъдени са тогава и са приети през 2009 г., припомни архитектът:
„Тези планове са резултат на реституцията, която е един акт на закъсняла справедливост към собствениците на земята и е направена огромна работа, така че тяхната земя да бъде префигурирана и да няма части от прицели, които да попадат под съществуващите блокове“, допълни той.
Игнатов допълва, че ако устройствените планове бъдат отменени под обществен натиск, ефектът може да е обратен. През 2008 г. зелените площи са увеличени за сметка на строителството. Ако плановете бъдат отменени, може да се стигне до дисбаланс и параметрите за застрояването може да бъдат повишени, предупреди той.
Архитектът обърна внимание, че обществените обсъждания не са били обявени както трябва навремето и това кара хората да негодуват.
Наредбата за обществените обсъждания трябва да се промени, а общините да пращат sms-и на заинтересованите граждани, предлага Камарата.
Днес в Пловдив ще бъдат представени и наградените проекти за развитие на Тютюневия град, допълни Игнатов.