Пазарът на земеделска земя е достигнал пика си. Средствата за покупка на ниви намаляват, коментира пред БНР Ивайло Иванов от “Агрион”.
Иванов обясни, че ако през 2006-2007 г. голяма част от европейските субсидии се насочваха към покупка на земя, в момента те отиват пряко за покриване на производствени разходи – семена, торове, препарати.
Иванов посочи, че намалява и търсенето на земя, което може да окаже натиск и върху цената.
Като цяло се наблюдава “охлаждане” на пазара, а в някои райони, където цените на земята бяха силно завишени, може да се очаква и понижение, коментира той.
Тежката година до момента, лошата реколта, която се очаква, и ниските изкупни цени на продукцията също ограничават развитието на пазара, заради което не се очаква и ръст на цените на нивите.
Ивайло Иванов допълни, че в районите, където доходът от рента е стабилен, се сключват лесни и бързи споразумения за отдаване на земята на арендатори.
При несигурност на плащанията обаче наследниците все по-често се обръщат към специализирани компании и продават. Те предпочитат да вземат по-голяма сума, за да си покрият някакви текущи нужди, обясни той.