Лихвоточките да могат да се наследяват, а държавата да отделя поне по 20 млн. лева на година за компенсиране на правоимащите лица. Това предвиждат предложения за промени в Закона за уреждане правата на граждани с многогодишни жилищно-спестовни влогове, внесени в деловодството на Народното събрание от група депутати от Реформаторския блок.
Текстовете са публикувани на сайта на парламента.
Народните представители предлагат още да се удължи с две години срока за заявяване на искане за изплащане на лихвоточките от собствениците им или техни наследници.
Отделно се предлага да отпадне крайният срок за удовлетворяване на претенциите на правоимащите лица. В сегашния закон е заложен срок до края на 2019 г.
Депутатите предлагат още лихвоточките да станат законно платежно средство за заплащане на данъци към общините и държавата.
Вносителите на предложенията посочват, че около 55 хил. души с одобрени за компенсиране лихвоточки все още не са си получили обезщетенията. Необходимите за компенсирането им средства се изчисляват на около 80 млн. лева, посочва се в мотивите към предложенията.
В действащия закон няма заложена минимална държавна субсидия за националния фонд, чрез който се изплащат обезщетенията. Затова и държавата през последните години отделя по около 11 млн. лева годишно, посочват депутатите.
Отделно се превдижда фондът да се попълва с постъпления от продажбата на принудително отнето в полза на държавата имущество, но и това не се прави.