Значително несъответствие между придобито имущество и нетния доход да бъде 120 хил. лева, а не, както досега - 250 хил. лева. Долната граница за стойността на имущество, което не подлежи на отнемане и за което не се установяват доходи за придобиването му, да бъде до 10 хил. лева.
Парламентът прие единодушно на първо четене промени в Закона за отнемане в полза на държавата на незаконно придобито имущество. В гласуването участваха 100 депутати и всички бяха "за", съобщи БТА.
Вносители на законопроекта са Данаил Кирилов от ГЕРБ и група народни представители. В доклада на Комисията по правни въпроси се посочва, че целта на промените е да се установят по-ефикасни правила за конфискуване на активи, които не са пряко свързани с конкретното престъпление. Предлага се "значително несъответствие" между имуществото и нетния доход да е налице, когато размерът на несъответствието надвишава 120 000 лв. за проверявания период.
Предлага се най-малко 20 на сто от стойността на отнетото в полза на държавата имущество, да се използва за социални цели от страна на държавата.
С промените се създава правна възможност органи на Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество да могат да претърсват и изземват по реда на Наказателно-процесуалния кодекс. Органи на комисията ще може и да изискват обяснения от проверяваното лице и свързаните с него лица, както и да изискват сведения от всички трети лица във връзка с извършваната проверка.
Заложена е промяна в разпределението на доказателствената тежест, като до доказване на противното се счита, че имуществото, което не е декларирано пред комисията, е незаконно придобито.
Законопроектът е в съответствие със стратегическите насоки за превенция и противодействие на корупцията за периода 2015 - 2020 г. и е в синхрон с директива на Европейския парламент за обезпечаване и конфискация на средства и облаги от престъпна дейност в Европейския съюз.