fallback

Ако фермерите не платят навреме белите петна, няма да бъдат подпомогнати

След 15 юни започва заснемане със самолет на площите в страната

13:29 | 11.02.16 г.

Ако фермерите не заплатят до 15 февруари в сметките на общините ползването на белите петна (б. р. земи, непотърсени от собствениците), няма да могат да ги очертаят по време на кампанията за директни плащания, която започва на 1 март. Това коментираха експерти от агроминистерството и земеделци на четвъртата национална среща на земеделските производители в България, организирана от АЗПБ във Варна. 

"Плащайте си белите петна, за да може всичко да е наред. Ако не бъдат платени до 15 февруари, ще бъдат извадени" (от възможност за очертаване - б. р.), предупреди  Николай Маринов, директор на главна дирекция "Земеделие и регионална политика", МЗХ.

Експертите припомниха, че собствениците на бели петна, ако например са в чужбина, в срок от 10 години могат да си поискат средствата за ползване на нивите. 

„В някои области фермерите са затруднени да си приключат споразуменията за комасирано ползване на земите преди 15 февруари и така не е ясно за кои бели петна трябва да платят, изтъкна Таня Дъбнишка”, експерт в АЗПБ.

Николай Маринов попита фермерите защо не са приключили навреме с доброволните споразумения и защо не се спазват правилата. "Имаме си грешки и ние, но голяма част от направените неща са по искане на земеделските стопани, включително и правилата за споразуменията", отговори той на упреците на фермерите. "Вие чакате само да чуете как може да не си платите и как да си видите площите, за да можете да ги очертаете", заяви той в разгорещен спор със земеделците. 

"Намерете начин да си платите. Това не е бяло петно, а земя, която обработвате, без  да имате право", упрекна той фермерите. 

Стилиян Митев, директор на дирекция Поземлени отношения в МЗХ, допълни, че сумите за белите петна са дължими три месеца от издаването на заповедта от службата по земеделие, с която се узаконява споразумението между фермерите за комасирано ползване на земите (по чл. 37в от ЗСПЗЗ).

След 15 юни започва заснемане със самолет на площите в страната и тази година ще се снима в Южна България, съобщи още Маринов. Той припомни, че правното основание за ползване на земите се заявява също до 15 февруари. 

Общият ресурс за държавно подпомагане на фермерите през 2016 г. извън евросубсидиите е 116 млн. лв., които ще бъдат разпределени по различни схеми. Администратор на тези средства е Държавен фонд "Земеделие", коментира Дора Ненова, директор на дирекция в МЗХ. 

"Неприключилите споразумения трябва да приключат до 15 февруари. Ако това не стане, земята ще се заявява за ползване в реални граници", коментира Свилен Костов, съветник на министъра на земеделието.

В отговор на въпрос как върви сключването на споразумения в страната той каза, че от 4800 землища в страната в 3600 има смисъл да се сключват споразумения заради наличието на достатъчно обработваеми комасирани ниви. В по-голямата част от тези 3600 землища има сключени споразумения.

Проблеми имало в Пловдив и Стара Загора, където ползвателите досега не са правили споразумения, но и там вече договарянето между земеделците приключва.

Експертът очаква проблеми с малки стопанства, които обработват земите си в реални граници, но поради някакви причини не обработват точно собствения си парцел, а са встрани от него. Общинската земеделска служба трябва да инструктира тези стопани къде точно им е земята и ако обработват съседен имот - да сключат договор със собственика.

В някои планински райони например хората са си премествали нивите, защото гората е настъпвала към тях и изместването не е по тяхна вина, обясни експертът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:13 | 10.09.22 г.
fallback