Облекчения за дружествата със специална инвестиционна цел (АДСИЦ) по отношение секюритизацията на вземания и инвестициите в имоти предлага група депутати от Реформаторския блок.
Предложенията им за промени в Закона за дружествата със специална инвестиционна цел са публикувани на сайта на Народното събрание.
Народните представители предлагат да отпаднат ограниченията пред дружествата за секюритизация на вземания, които са обект на правен спор. Другото им основно предложение е свързано с разширяване на възможностите за инвестиции на АДСИЦ в сектора на имотите.
В момента на компаниите им се забранява да инвестират в други дружества, с изключение на до 10 на сто от капитала в обслужващи дружества, докато проектозаконът предвижда да се даде възможност една трета от активите им да могат да се инвестират в други компании от сектора на имотите и строителството в България.
Вносителите посочват, че законът има нужда от модернизация, за да се даде възможност на АДСИЦ и институционалните инвеститори да могат непряко да правят вложения в сектора на имотите.
Депутатите подчертават, че законът не е променян от 2003 г., а същевременно дружествата със специална инвестиционна цел имат нужда от гъвкавост, за да бъдат конкурентоспособни.
Същевременно, за да се гарантира, че дружествата ще запазят основния си фокус, в предложенията е записано изискване 50 на сто от активите на тези от тях, които секюритизират имоти, към края на годишния отчетен период да са в резултат на покупка на недвижими имоти и вещни права върху недвижими имоти, извършване на строежи и подобрения с цел предоставянето им за управление, отдаване под наем, лизинг или аренда и продажбата им или покупко-продажба на вземания.
За дружествата, които секюритизират вземания, се предлага 75 на сто от активите им да са в резултат на основната им дейност.
Същевременно когато инвестират в други компании от сектора на имотите, няма да им се позволява да концентрират инвестиции, т.е. тази една трета от активите им не може да е инвестирана само в едно дружество, а предвиденият „таван“ е 10 на сто.
Предложенията на депутатите от Реформаторския блок отразяват в известна степен една малка част от предложенията за законови промени, които Асоциацията на дружествата със специална инвестиционна цел отправи още преди няколко години. В средата на октомври Асоциацията отново е внесла текстовете в Комисията за финансов надзор, коментира пред Investor.bg председателят ѝ Маню Моравенов.
Организацията настоява да се направят законови поправки, с които да се позволи на дружествата да придобиват имоти на територията на Европейския съюз (ЕС), както и да отпаднат ограниченията за откриване на банкови сметки в банки, които не са банката-депозитар, разплащанията от такива сметки и за кредитиране на дружество от банката-депозитар.
Асоциацията предлага също така да отпаднат нормативните ограничения за банковото кредитиране на дружествата и да се разшири кръгът на инвестиционните възможности – държавни ценни книжа, банкови депозити, финансови инструменти на паричния пазар, ипотечни облигации и други обезпечени облигации, акции и дялове на колективни инвестиционни схеми, както и акции на други дружества със специална инвестиционна цел.
Асоциацията настоява и за възможност АДСИЦ да инвестират в дъщерни дружества, ако предметът им на дейност е идентичен, активите и пасивите им отговарят на изискванията на Закона за дружествата със специална инвестиционна цел и прилагат същите изисквания за разпределение на печалбата.
Организацията настоява и за въвеждането на минимална стойност, над която да се изисква задължителна пазарна оценка от независим оценител при придобиване на имот. Предлага се също така да отпадне изискването за задължително застраховане на имотите на АДСИЦ, тъй като това е неприложимо на практика.
Предлага се също така да има възможност за разпределяне на дивидент под формата на акции и за прекратяване на лиценза, без да се налага задължителна ликвидация, каквато възможност има в няколко държави от ЕС.