Асоциацията на банките в България анализира новия закон за ипотечното кредитиране. Това заяви пред журналисти председателят й и главен изпълнителен директор на СиБанк Петър Андронов.
Той обърна внимание на текстовете в новия Закона за кредитите за недвижими имоти на потребителите, който трябва да транспонира т.нар. Ипотечна директива, която влиза в сила от 1 януари 2016 г. България трябва да приеме закона до 21 март 2016 г.
Петър Андронов акцентира върху възможността за предсрочно погасяване на ипотечен кредит без такса, но и на обема преддоговорна информация, който банките ще трябва да предоставят на потребителите, а те в 14-дневен срок да решат дали да изтеглят кредита или не.
Председателят на Асоциацията на банките в България обясни, че в преддоговорните данни ще се съдържа информация за това какво ще се случи с кредита, ако лихвеният процент се увеличи заради външните условия, рисковете, които хората биха поели в такава ситуация, дали рискът, който поемат, е разумен, кой и как ще прави оценката на обезпечението и други, с които банките ще трябва да се съобразят.
Банкерът разкри, че Асоциацията събира мнения от своите членове относно ипотечния закон и ги обобщава, въпреки че с текстовете се имплементират изцяло тези от директивата.
Петър Андронов анализира и търсенето и предлагането на кредити и депозити.
„Растежът на депозитите е все още индикация, че хората и бизнесът не са достатъчно узрели за инвестиции и потребление“, каза той. „Когато икономиката започне устойчиво да расте, потреблението движи този растеж, инвестициите също, и това води до по-бърз ръст на кредитите от депозитите. Но когато депозитите растат по-бързо от кредитите, имаме предръстово състояние.“
Банкерът определи това като „нормално“, защото хората имат нужда от време, да са сигурни и не бързат да взимат прибързани решения. Той коментира, че, наблюдавайки еврозоната, тази тенденция ще започне да се пречупва догодина и ще продължи през 2017 и 2018 г.
Петър Андронов коментира още и че присъединяването към банковия съюз и еврозоната са дълги процеси и теми, за които е рано да се говори.
По отношение оценката на качеството на активите и стрес тестовете за българските банки главеният изпълнителен директор на СиБанк посочи, че секторът ще има по-малко време за подготовка в сравнение с процедурата на ниво еврозона. Той изрази увереност, че методологията ще бъде съобразена с българските условия, за да даде обективна представа за практиките в банките и осигури дългосрочна стабилност.