Предстои отрезвяване на пазара на земеделска земя и ръстът на цените през 2016 г. няма да е толкова бурен, колкото в предишни години. Това прогнозира Стайко Стайков, председател на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи (БАСЗЗ) на семинар за тенденции на пазара във Велинград.
За последните 7 години са сключени сделки за 11 млн. дка, или над 30% от земята е сменила собствеността си, отбеляза той.
По данни на асоциацията от 2007 досега цената на земята е нараснала около 3 пъти, а цените на рентите са се увеличили от 2012 – 2015 г. Рентите растат с около 50 и 100%, а при окрупнените парцели – и с повече.
Въпреки проблемите за земеделците през тази година цените не са паднали. Още няма статистически данни, но от БАСЗЗ очакват и тази година да бъде отбелязан ръст средно с не повече от 5 – 10%. „Да, в Добруджа може да има и сделки за 2000 лв., но това не е мерило за пазара“, отбеляза Стайко Стайков.
Той очаква в бъдеще по-плавен ръст на рентите, а на места те няма да се увеличават, тъй като са стигнали своя таван. За тази година се очаква в крайна сметка рентите да са нараснали с около 10%.
В последните години поради добрите условия за земеделие обработваемата земя се увеличава и по последни даннии е между 36 и 38 млн. дка. Тенденцията е да стане до 41 – 42 млн. дка, каза Стайко Стайков.
Той предупреди, че не трябва да се инвестира безразборно в земя, а да се гледа къде и в какви площи, защото наводненията в последните две години биха могли да доведат до фалити фермерите, които не са премерили инвестицията си.
Експертите очакват догодина повече трудни сделки за парцели с частично липсващи собственици. Сделките на първичния пазар ще бъдат все по-малко и вси по-трудни, тъй като голяма част от земята вече е в ръцете на собствении, които са инвестирали дългосрочно.
Повечето сделки се очаква да бъдат на вторичния пазар – осъществени от големи дружества или арендатори, които желаят да окрупнят своята собственост.
Стайко Стайков очаква стабилизиране и умерено повишаване на продажните и наемните цени. На места цените са достигнали своя връх, ще се увеличават там, където все още са ниски, каза той.
По прогноза на БАСЗЗ, чиито членове притежават около 3 млн. дка, не се очаква поскъпване на нивите в Добруджа, където сделките са за между 1500 и 2000 лв./дка. Там, където нивите са подценени, например в Хасковска област, може да се очаква поскъпване.
За рентните плащания Стайков коментира, че зависят от районите. Най-слаби са в Хасково 20 – 25 лв./дка, а най-високи са в Добрич 85 - 100 лв./дка и в Силистра – 65 - 85 лв./дка.
„Земеделската земя е уникален актив, който не се възпроизвежда и който все повече намалява. По последни изследвания земята в България е на водещо място в Европа по плодородие. Нашата земя не е увредена като в други държави, тъй като тепърва навлизаме в интензивното земеделие. Единственият недостатък е, че нивите не са комасирани“, каза той.
Заради многобройните промени в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи (ЗСПЗЗ) в момента няма интерес от страна на чужди инвеститори, но Стайко Стайков очаква скоро това да се промени.