Министърът на културата Вежди Рашидов е разпоредил временно да се спре консервацията и реставрацията на останките на древна Сердика при Ларгото в София, съобщават от пресцентъра на ведомството.
Повод за решението е сигнал на граждани, според които реставрацията не отговаря на оригиналния облик на находките, посочва се в съобщението.
Рашидов е решил да събере работна група от експерти, които да анализират изпълнението на дейностите по проекта.
През последните дни се развихри сериозен дебат за качеството на реставрацията на обекта, след като Манол Глишев публикува статия “Как НЕ се прави реставрация” в онлайн изданието ploshtadslaveikov.com.
В отговор в профила си в социалната мрежа Facebook зам.-кметът на София Тодор Чобанов посочи, че това се прави, за да се защитят старините от времето и природата. Според Чобанов след няколко години реставрационните дейности ще са “трудноотличими от автентичния облик на римския културен хоризонт”.
„Тези надзиди имат за цел да запазят основите на оригиналните структури от разпад и от друга страна да позволят на посетителите, които не са специалисти, да обхванат с поглед контурите на древните сгради и да добият представа за късноантичния период”, посочва зам-кметът.
Чобанов дава пример и с резервата “Помпей” в Италия, както и с Колизеума в Рим, храмът “Света София” в Истанбул, египетските пирамиди и други паметници.
Проектът за музей на открито при столичното Ларго се забави с две години заради съдебни спорове и жалби срещу избора на изпълнител. Крайният срок да усвоим финансирането за реставрационните дейности, осигурено от старата програма “Регионално развитие” 2007-2013 г., изтича в края на този месец.
През миналата година се наложи Столичната община да спасява находките заради обилните валежи, докато се решат споровете за изпълнителя на дейностите. След като закъснението се навакса, плановете бяха обектът да получи разрешение за ползване през ноември и да може да приема посетители.