С 20-30 на сто е нараснало търсенето на имоти в България спрямо същия период на миналата година, коментира в интервю за БТА председателят на Управителния съвет на Националното сдружение „Недвижими имоти“ Ирена Перфанова.
Перфанова посочва, че очаква тенденцията да се задържи заради ниските лихви по депозитите и по-изгодните кредити в момента. „Инвестицията в недвижими имоти е и добър финансов инструмент за съхраняване на спестяванията“, коментира тя.
Според нея доходността от имотите достига 4 - 6% на годишна база, докато банките предлагат 1,5 – 2,5%.
Купувачите търсят основно нови и модерни сгради, включително и жилища в затворени комплекси. Що се отнася до цените, клиентите вече не купуват на всяка цена. „При появата на качествен имот на пазара, който е правилно оценен, продажбата се реализира за много по-кратко време в сравнение с преди 5 - 6 месеца“, коментира Перфанова.
Гарсониерите и жилищата с една спалня се продават с малко по-висока цена на квадратен метър спрямо големите имоти. При тях има завишено търсене, като се забелязва и ръст на цените от около 5 на сто, отчита още тя.
Наблюдава се сериозен спад на руските купувачи на имоти заради обезценяването на рублата, посочва още Перфанова. Малко са обаче руснаците, които продават имотите си в България. Основно това са група купувачи, вложили пари с цел препродажба след петата година, както и такива с финансови затруднения.
Във връзка със зачестилите оплаквания на клиенти срещу агенции за имоти Перфанова коментира, че с институциите се обсъждат предложения за промени в съществуващите закони, които касаят начина на плащане на комисионите, на рекламиране на имоти, на договорните отношения между клиентите и посредниците.
Един от вариантите, които ще се дискутират, е задължителното плащане на комисионите по банков път, за да се избегне неплащането на данъци. За целта обаче трябва да "падне" прагът за задължително плащане по банков път, обяснява Перфанова.