Над 929 млн. лева са необходими за проучване, проектиране, укрепване и мониторинг на свлачищата в страната. Това е записано в Национална програма за превенция и ограничаване на свлачищата, която беше одобрена на днешното заседание на Министерския съвет.
Първоначалната оценка беше за над 871 млн. лева за 1 850 регистрирани свлачища. В програмата обаче са включени 1 968 свлачища, от които 103 са нововъзникнали от началото на годината – рекорден брой досега.
От всички свлачища, включени в програмата, 381 са за неотложно укрепване. Превантивни дейности са необходими за други 121, а останалите подлежат на мониторинг и периодични огледи.
Според оценките за неотложното укрепване са нужни почти 500 млн. лева за периода 2015-2020 г. За нововъзникналите през тази година свлачища са необходими 37,3 млн. лева за проучване, проектиране, укрепване и мониторинг за периода 2015-2017 г.
Същевременно не е ясно откъде ще дойде финансирането за овладяването на свлачищата. Бюджетът на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) стига само за дейността на геозащитите и мониторинг.
Основно се разчита на 40-те млн. лева, заложени в новата програма “Околна среда”, бюджетът на Междуведомствената комисия за бедствия и аварии и фонд “Солидарност” на Европейския съюз (ЕС), които са крайно недостатъчни.
Наскоро регионалният министър Лиляна Павлова каза, че от следващата година и в бюджета ще се заложат целеви средства за спешно укрепване на свлачища. Вицепремиерът и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова пък ще поиска да се увеличи бюджетът на Междуведомствената комисия.