Окръжната прокуратура в Бургас спря изпълнението на инвестиционните проекти и издадените от главния архитект на Община Царево четири разрешения за строеж в района на къмпинг „Юг“, съобщава се на сайта на прокуратурата.
Главният архитект на Община Царево е издал разрешение за строеж на „Вилно селище“, по което е предвидено изграждането на 16 вилни сгради. На място е установено започнато строителство, като са изпълнени стоманобетонови основи и армирана бетонова настилка на две от сградите.
По инвестиционно предложение „Изграждане на хотелски комплекс „Лазурно море“ в района на къмпинг „Юг“ главният архитект на Община Царево е издал и разрешение за строеж на „Сезонен хотел“, за строеж на ресторант и за преустройство и пристройка на обслужващи сгради в бистро. Тези обекти са реализирани и за тях са издадени съответните удостоверения за въвеждане в експлоатация. Според прокуратурата тези разрешения за строеж са издадени при груби нарушения и неспазване на законодателството, поради което изпълнението им е спряно до разглеждането на протестите. В екологичното ни законодателство са настъпили промени и инвестиционните предложения вече трябва да се подлагат на проверки, за да се оцени въздействието им върху защитените зони, казва се в съобщението на държавното обвинение.
В хода на извършената проверка е установено наличие на сиви стабилизирани дюни в района на къмпинг „Юг“. Разрешенията за строеж са издадени, без да е проведена процедура по оценка за съвместимост по Закона за биологичното разнообразие. Разрешено е строителство и е извършено такова, без да е проведена изискващата се процедура. Установената в „Къмпинг Юг“ активна плажна ивица, на която се намират подвижни дюни и неподвижни крайбрежни дюни с тревна растителност (сиви дюни), обуславя незаконосъобразността на разрешенията за строеж, посочват от прокуратурата.В края на април експертите от междуведомствената комисия, която направи проверка на място, установиха, че строежът на плажа на къмпинг „Юг“ е разположен върху дюни.
Точно по Великден от сдружението „Да запазим Корал“ алармираха, че плажът е залят с бетон. Организацията алармира, че инвеститор изгражда вилно селище от 16 къщи с площ над 1200 кв. м с издадено разрешително за строителство от Община Царево.
Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) и Агенцията по геодезия, картография и кадастър (АГКК) впоследствие провериха строителните дейности, а първите заключения бяха, че не са спазени всички необходими процедури по Закона за опазване на околната среда (ЗООС) и Закона за биологичното разнообразие (ЗБР).
Строежът беше спрян няколко дни по-късно.