Недостигът на тристайни апартаменти стимулира строителната активност в София. Това коментира на пресконференция Димитър Савов, главен изпълнителен директор на строително-инвестиционната компания BLD Homes. Компанията наблюдава съживяване на жилищния пазар в столицата още от 2013 г., а Савов посочи, че е имал очаквания бумът около банковата криза през миналата година да е с еднократен характер, но прогнозата му не се е реализирала.
Клиентите на компанията са основно млади семейства, които купуват жилище за собствени нужди, обясни той. Обикновено те са живели под наем в същия район, в който купуват първото си собствено жилище. Най-важните критерии на купувачите са местоположението, вътрешното разпределение и функционалността на помещенията и качеството на строителството.
Увеличават се и сделките „на зелено“, като при тях най-важно е предприемачът да спази сроковете, които е обявил. Един вид гаранция за купувача е плащанията при сделки „на зелено“ да се осъществяват по ескроу сметки, посочи Савов.
Масовият пазар на жилища в момента е в ценовия диапазон 50 хил. - 100 хил. евро. От компанията отчитат, че при 25% от сделките с техни имоти не е имало отстъпка от цената, а 10% от апартаментите са продадени дори с надценка.
Един от основните проблеми на строителния бизнес в момента е недостигът на качествени парцели. В повечето случаи става въпрос за лоша инфраструктура, заради което фирмите са принудени сами да инвестират в канализация, пътища и т. н., а това се калкулира в крайната цена на имота.
В много случаи придобиването на парцел се спъва заради спорове между собственици. Не са малко и парцелите, чиито собственици са обвързани с договор за строителство срещу обезщетение още отпреди кризата, но проектът така и не се е реализирал.
Според Димитър Савов ръстът на строителството от последните месеци ще задоволи част от активното търсене и няма да се стигне до значително повишаване на цените на жилищата.
От компанията цитираха данните на НСИ, според които през 2014 г. са издадени разрешения за строеж на 1118 жилища в София, което е почти два пъти повече в сравнение с 2013 г. Дори всички те да бъдат изградени и продадени в рамките на настоящата година, ще представляват по-малко от 10% от общия брой сделки, сключени в столицата.