Правителството трябва да подготви програми за саниране, които да “наградят” общностите, постигнали съгласие. Това коментира в предаването “Денят on Air” на телевизия Bulgaria on Air арх. Христо Генчев.
Според него от техническа гледна точка новата национална програма за саниране е положителна, зощото ще реши много проблеми, ще спести на хората много пари, ще подобри визията на панелните блокове и кварталите с концентрация на сгради, плод на индустриалното строителство, и ще повиши цената на жилищата в тези сгради.
Според него обаче индустриалното строителство е създало “непоправим дефект”, който задълго ще продължи да тежи върху тези квартали. “Градоустройството създаде изкуствени общности, които не могат да работят заедно, не са в състояние да постигнат съгласие и да постигнат някакви цели”, посочи арх. Генчев и подчерта, че проблемът е социален.
“Ще се получи така, че ние за всичко ще трябва да разчитаме на държавата, а това ще превърне цялата държава в гето”, каза още той и призова да се адресира реалният проблем – как живеещите в тези блокове да успяват да постигнат съгласие.
Същевременно арх. Генчев посочи, че индустриалното строителство е най-качественото, което съществува, и то се практикува по цял свят.
“Българските панелни блокове са пример за индустриално строителство и хората не трябва да се безпокоят, че живеят в панелен блок от гледна точка на конструкцията на самата сграда. От гледна точка на архитектурата също може да се каже, че панелните жилища са били разработвани с много мисъл”, коментира той.
Вижте целия разговор във видеото