fallback

Приложение за смартфони ще показва местата с ремонти по пътищата

Тази година ще бъдат изградени 120 км магистрали и ще бъдат ремонтирани 300 км пътища

10:15 | 05.01.15 г. 5
Автор - снимка
Създател

Държавата разработва специално приложение за таблети и смартфони, чрез което ще се дава информация на шофьорите къде има ремонти по пътищата. Това обясни пред bTV министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова. Очаква се системата да бъде готова още това лято.

Отделно Агенция „Пътна инфраструктура“ прави в момента автоматизирано преброяване на колите по пътищата. В бъдеще ще бъдат създадени електронни табла, за да получаваме актуална информация за състоянието на пътя, пътни инциденти и друга информация, обясни Павлова.

Тя отново припомни кои са приоритетните магистрални участъци, които се очаква да бъдат изградени до края на тази година. Очаква се да бъдат завършени магистрала "Марица", лот 4 на АМ „Струма“ между Сандански и Кулата, както и пътен възел „Белокопитово“ на автомагистрала „Хемус“. Така общо 120 км нови магистрали ще бъдат завършени тази година, като е възможно те дори да бъдат повече, обясни Павлова. Отделно ще се завършат 44 км първокласни пътища и 300 км рехабилитирани пътища от първи, втори и трети клас, допълни министърът.

По думите й до края на следващата година ще бъде завършен и обходният път на Монтана. Ще бъдат завършени и всички пътища, които се рехабилитират по програма „Транзитни пътища“ V, като те са с обща дължина от 300 км. За целта от бюджета ще бъдат отпуснати 100 млн. лв.

Приоритетни за държавата остават проектите за магистралата София-Калотина и скоростните пътища София-Видин и Велико Търново-Русе. За тях обаче няма осигурено финансиране, обясни министърът.

Павлова отбеляза, че шофьорите вече са започнали да се вслушват в съветите на АПИ и са били избегнати т.нар. „тапи” в края на почивните дни. Пътното поддържане от фирмите в цялата страна също е било на ниво през последните седмици.

Министърът припомни, че се планира въвеждането на тол система от началото на 2017 г. и поетапно отпадане на винетките. Камионите, които се движат най-много и рушат най-много, ще плащат такси и това е справедливо, каза още Павлова.

Държавата е осигурила 1 млрд. лева за саниране на големите блокове в страната, припомни още тя. Това ни позволява през 2015 г. с тези средства да започнем от най-спешните високи панелни блокове. В сградата трябва да има поне 36 апартамента, за да бъде включена в програмата.

За да започне санирането на големите блокове обаче се разчита много и на помощта на кметовете. Трябва да има и официално събрание на етажната собственост, да се регистрира сдружение, което да предостави пълномощие на общината, след което да започне санирането. Енергиен одит ще бъде направен на всяка сграда, строителните материали ще бъдат проверявани за качество, обясни Павлова.

По думите й блоковете с по-малко апартаменти също ще могат да бъдат санирани, но от друг фонд. Опитваме се да създадем солидарен модел, който да даде възможност на всички нуждаещи се, каза още министърът.

Планираното безплатно саниране на панелни жилища ще се извърши в рамките на ограничен период от година и половина. Ако собствениците на сгради изпуснат този период, пак ще могат да изолират блоковете с пари от бюджета, но ще се иска самоучастие - 25% от необходимата сума. Това обясни пред в. „Стандарт“ вицепремиерът Томислав Дончев.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:46 | 13.09.22 г.
fallback