Агенция „Пътна инфраструктура“ започва директни преговори със собствениците на имотите по протежението на Северната скоростна тангента на София, които са предвидени за отчуждаване. Това реши правителството днес като целта е да се ускори строителството на приоритетния за страната ни път.
Преговорите ще се водят със собствениците, които са обжалвали размера на определеното парично обезщетение или нямат влезли в сила съдебни актове.
С решение на Министерския съвет Северната скоростна тангента е обявена за национален обект по смисъла на Закона за държавната собственост и за обект с национално значение по смисъла на Закона за устройство на територията. Трасето е с обща дължина от 16,5 км и преминава през землищата на Требич, Илиянци, Бенковски, Малашевци, Орландовци и Враждебна.
С изграждането на този пътен участък ще бъде възможно трансферирането на транзитни потоци от вътрешността на страната в западна посока към Сърбия, а оттам и към Централна и Западна Европа. За обекта е осигурено финансиране със средства от Европейския съюз, като сключеният договор за безвъзмездна финансова помощ е за близо 235 млн. лв.
Сроковете за изпълнение на строителството обаче изтичат в края на октомври следващата година, което прави проекта силно рисков по отношение на това парите да не бъдат усвоени.
До момента срещу решението за отчуждаване на имоти са образувани около 360 административни дела, отнасящи се за 384 имота, които са насрочени за разглеждане в периода март - ноември 2015 г. Сключването на съдебни споразумения между страните по образуваните дела ще доведе до прекратяването им и започване на строително-монтажните работи по обекта, смятат от правителството.
Отчудждават се имоти за пътя Кърджали-Маказа, както и за строеж на водопровод за Берковица
На днешното си заседание правителството отчужди част от имот – частна собственост, попадащ в обхвата на пътя Кърджали – Маказа, в землището на с. Хаджийско, община Кирково. Отчуждени бяха и части от имоти – частна собственост, които се намират на територията на общините Нова Загора, Сливен и „Тунджа”.
Обектите са необходими за подобряване отводняването на прилежащи терени на АМ „Тракия“. Отчужденията се финансират от АПИ. Решенията на МС могат да бъде обжалвани в 14-дневен срок от съобщаването им на заинтересованите лица, припомнят от правителството.
С друго решение пък бе учреден безсрочен сервитут върху поземлени имоти в горски територии – публична държавна собственост, в землището на с. Бързия, община Берковица. Общата площ на сервитута е 15,5 дка. Той е необходим за изграждане и обслужване на подземен водопровод.
За учредения сервитут община Берковица ще заплати цена от над 89 хил. лв. и режийни разноски на стойност 1787 лв. на Изпълнителна агенция по горите. Стойността на дървесината - 21,9 хил. лв. и цената за компенсационно залесяване (15,4 хил. лв.) ще бъдат заплатени на „Северозападно държавно предприятие”, допълват от пресслужбата на правителството.