Глобалният, европейският и локалният български пазар на бизнес имоти ще ускоряват темповете си на растеж през следващите две години, прогнозират от консултантската компания Cushman & Wakefield и стратегическия й партньор за България и Македония Forton.
Европа е в центъра на световното внимание, коментира на пресконференция днес Питър Виктор, старши управляващ директор на Cushman & Wakefield за Европа, Близкия изток и Африка.
Капиталите, насочени към Европа, значително надвишават излизащите от континента, отчете той.
За периода от януари до септември тази година от Северна Америка в Европа са вложени 38,6 млрд. евро в сектора на бизнес имотите, докато от Европа към Северна Америка са излезли под 10 млрд. евро. т.е. нетният инвестиционен поток достига близо 29 млрд. евро в полза на Европа. Подобни са тенденциите и при инвестициите от и към Азия, Южна Америка, Близкия изток и Африка.
Виктор прогнозира, че търсенето ще се разшири в нови локации, а интересът към новото строителство ще нараства.
По последни данни на Forton обемът на инвестициите в бизнес имоти в България е достигнал 114 млн. евро от началото на годината. Това е с 54% повече от целия регистриран обем през 2013 г.
Консултантите очакват след 2015 г. в глобален мащаб по-високият ръст на инвестициите да е вследствие от засилването на инвестициите в реалната икономика. Основните двигатели на търсенето в отделните сегменти на пазара са технологичните компании, аутсорсингът на бизнес процеси, развитието на електронната търговия и промените във веригите за доставка.
Засилва се и международното присъствие на всички пазари на бизнес имоти. Обща тенденция е и завишаването на изискванията към площите и завръщането на международните инвеститори.
Офис площи
Питър Виктор коментира, че без значение от дестинацията най-важен за бизнеса е човешкият капитал. Наличието на млади и образовани хора, заедно със съотношението разходи - рискове и политическите фактори определят избора на компаниите на нова дестинация.
Наблюдава се ясна тенденция към промяна на основните двигатели на търсенето на офиси. Водещи на пазара вече са не компании от финансовата индустрия, а от технологичния и медийния сектор. Това дава добри възможности за развитие и на българския пазар. От една страна, може да привличаме нови компании от технологичния сектор, а от друга, и финансови компании, които изнасят от основните си пазари редица процеси с цел оптимизация.
Глобалните тенденции вече са видими и на българския пазар. Делът на ИТ и аутсорсинг секторите от усвоените от крайни ползватели офис площи нараства от 40% през 2012 г. до 52% за първите 9 месеца на тази година.
Пазарът на офиси в София отбелязва ръст трето поредно тримесечие, като обемите, усвоени към септември, надхвърлят тези за цялата минала година. Остава тенденцията за лек ръст на наемите на първокласни площи заради ограничения обем на новото строителство.
Засиленото търсене на качествени площи е свило дела на празните офиси във водещите проекти до 4% срещу 27,5% за пазара на офиси като цяло. Търсенето остава силно, но се доминира от премествания, разширявания и продължаване на договори за наем.
Що се отнася до инвестиционния пазар, третото тримесечие е било най-активното тримесечие от рецесията през 2009 г. насам.