За последните два месеца има ръст от средно между 5 и 10 на сто на изповяданите сделки с жилищни имоти и на търсенето на жилища, казва пред БТА експертът по недвижими имоти Орлин Владиков, бивш председател на Националното сдружение "Недвижими имоти" в периода 2002 - 2007 г.
Тенденцията се обяснява с банковата криза - това, което се случва с КТБ и произтичащите неясноти. Вероятно това е мотив хората да търсят по-голяма сигурност за спестяванията си чрез покупка на имоти, коментира Владиков.
Несигурната външнополитическа обстановка и в частност случващото се в Русия и Украйна, както и очакването за предстоящо "стягане на коланите" в икономически смисъл, също допринасят за активизирането на търсенето. Ако тази несигурна обстановка продължи, експертът прогнозира увеличение на сделките с имоти и през следващата година.
Търсят се двустайни и тристайни апартаменти
Освен към най-купуваните жилища до 100 квадратни метра, интерес се отчита и към луксозния сегмент, като вече има немалко сделки с имоти, които доскоро трудно намираха собственици, коментира Владиков. Ако преди се търсеха предимно маломерни жилища, сега заради спада на цените интересът на купувачите е насочен към двустайни и тристайни апартаменти. В момента става дума предимно за частни инвестиции.
По-скоро екзотични са корпоративните вложения у нас главно заради обстановката в Русия и Украйна, както и заради по-добрите инвестиционни условия, които предлагат редица европейски държави. Например Унгария е единствената страна, която няма висок праг на придобиване на собственост, за да се получи право на пребиваване в страната. Там може да се купи евтина собственост - в рамките на 20 - 30 хил. евро, което дава право на престой в страната. По този начин това привлича много дребни вложители, които обръщат поглед към Унгария, допълва експертът.
Търсенето на земеделски земи продължава да е активно
Пазарът на земеделски земи по традиция остава стабилен, както по отношение на цени, така и по отношение на търсене. Няколко дружества със специална инвестиционна цел предложиха големи комасирани масиви на пазара, но това не доведе до спад на цените, отбелязва експертът. Това се обяснява с програмите на ЕС, които стимулират земеделието и по тази причина търсенето на такива имоти продължава да е активно.
Тази година се регистрира 4-5% ръст на продажбите на ваканционни имоти спрямо предходната година. Търгуват се най-евтините едностайни имоти предимно в Черноморието, казва още Владиков. Рускоговорещите продължават да са основните клиенти на този пазар.
преди 10 години Масово имотите се ползват единствено като куче-касичка. Щото данъците върху имотите/сградите/ са символични. А при земеделските земи и горите въобще няма данъци, даже има субсидии.Така икономика не може да има. Всички стоят и чакат. В същото време - няма пари за инфраструктура, няма работа. Всичко се разпада. отговор Сигнализирай за неуместен коментар