Заради голямото разнообразие на ипотечни продукти изборът на най-добро предложение е по-труден от преди
Промените в закона за потребителския кредит бяха направени с идея да облекчат кредитополучателите при избора на кредит, но в момента това не е точно така, защото има доста по-голямо разнообразие от ипотечни продукти и изборът на най-добро предложение е дори по-труден, отколкото преди, коментира Тихомир Тошев.
След промените в закона се появиха и така наречените ипотечни кредити с ограничена отговорност - при тях, ако клиентът изпадне в невъзможност да обслужва кредита си, то той отговаря само до размера на обезпечението - ипотекираният имот ще бъде продаден от банката и с това ще приключи задължението на клиента към нея, обясни експертът.
Този вид продукти са изключително разнообразни - има ипотечни кредити с ограничена отговорност, при които цената е същата като стандартните ипотечни кредити, но финансирането покрива максимум 40 до 50% от стойността на имота. Има и предложения, в които финансирането е до 70% от стойността на имота, но лихвата е с между 2 и 3 процентни пункта по-висока от стандартните ипотечни кредити и се движи между 8,5 и 10%, отбеляза Тошев.
ГПР по ипотечните кредити остава непроменен
Като цяло ГПР по ипотечните кредити остава непроменен след поправките в закона, а колкото до лихвените нива по ипотечните кредити, те в момента се движат между 6,25 и 7% в евро и в лева, обобщи председателят на Асоциацията на кредитните консултанти.
Заради отпадането на таксата за предсрочно погасяване пък почти са изчезнали като предлагане на пазара кредитите с фиксирана лихва, отбеляза Тихомир Тошев. Идеята на кредитите с фиксиран лихвен процент бе, че в началото на изплащане на кредита се фиксира по-ниска лихва, а в следващ период тя достига средните пазарни нива. Сега обаче, след като човек може да рефинансира кредита без никаква наказателна лихва, това прави неизгодно предлагането на такъв продукт, каза експертът.
В момента най-често, когато има фиксирана лихва, тя е само за първата година и е близка по размер до лихвата, която се плаща и след това. Разликата между лихвата за фиксирания период и за останалия период се движи между 0,25 и 0,75 процента. При други продукти се предлагат фиксирани лихви за по-дълъг период, но на близки до пазарните нива - от около 6,25 процента и не мисля, че има особен интерес към тези продукти, тъй като се очаква, че в бъдеще лихвите би трябвало леко да вървят надолу, за да доближават средноевропейските нива, прогнозира Тошев.
преди 10 години Масово имотите се ползват единствено като куче-касичка. Щото данъците върху имотите/сградите/ са символични. А при земеделските земи и горите въобще няма данъци, даже има субсидии.Така икономика не може да има. Всички стоят и чакат. В същото време - няма пари за инфраструктура, няма работа. Всичко се разпада. отговор Сигнализирай за неуместен коментар