IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ръст на търсенето и сделките с жилища отчитат от бранша

Банковата криза и промените в Закона за потребителския кредит карат хората да търсят по-голяма сигурност чрез покупка на имот

10:19 | 09.09.14 г. 12
Ръст на търсенето и сделките с жилища отчитат от бранша

Заради голямото разнообразие на ипотечни продукти изборът на най-добро предложение е по-труден от преди

Промените в закона за потребителския кредит бяха направени с идея да облекчат кредитополучателите при избора на кредит, но в момента това не е точно така, защото има доста по-голямо разнообразие от ипотечни продукти и изборът на най-добро предложение е дори по-труден, отколкото преди, коментира Тихомир Тошев.

След промените в закона се появиха и така наречените ипотечни кредити с ограничена отговорност - при тях, ако клиентът изпадне в невъзможност да обслужва кредита си, то той отговаря само до размера на обезпечението - ипотекираният имот ще бъде продаден от банката и с това ще приключи задължението на клиента към нея, обясни експертът.

Този вид продукти са изключително разнообразни - има ипотечни кредити с ограничена отговорност, при които цената е същата като стандартните ипотечни кредити, но финансирането покрива максимум 40 до 50% от стойността на имота. Има и предложения, в които финансирането е до 70% от стойността на имота, но лихвата е с между 2 и 3 процентни пункта по-висока от стандартните ипотечни кредити и се движи между 8,5 и 10%, отбеляза Тошев.

 ГПР по ипотечните кредити остава непроменен 

Като цяло ГПР по ипотечните кредити остава непроменен след поправките в закона, а колкото до лихвените нива по ипотечните кредити, те в момента се движат между 6,25 и 7% в евро и в лева, обобщи председателят на Асоциацията на кредитните консултанти.

Заради отпадането на таксата за предсрочно погасяване пък почти са изчезнали като предлагане на пазара кредитите с фиксирана лихва, отбеляза Тихомир Тошев. Идеята на кредитите с фиксиран лихвен процент бе, че в началото на изплащане на кредита се фиксира по-ниска лихва, а в следващ период тя достига средните пазарни нива. Сега обаче, след като човек може да рефинансира кредита без никаква наказателна лихва, това прави неизгодно предлагането на такъв продукт, каза експертът.

В момента най-често, когато има фиксирана лихва, тя е само за първата година и е близка по размер до лихвата, която се плаща и след това. Разликата между лихвата за фиксирания период и за останалия период се движи между 0,25 и 0,75 процента. При други продукти се предлагат фиксирани лихви за по-дълъг период, но на близки до пазарните нива - от около 6,25 процента и не мисля, че има особен интерес към тези продукти, тъй като се очаква, че в бъдеще лихвите би трябвало леко да вървят надолу, за да доближават средноевропейските нива, прогнозира Тошев.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:50 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

11
rate up comment 3 rate down comment 8
OPASEN
преди 10 години
Цените на имотите удариха дъното миналата година - може още 1 година да ходят по дъното, но след 2-3 години ще видите и по-големи ръстове, защото пазарът се променя! Всъщност, моментът за апартамента е точно сега, но все още простолюдието не го разбира, а сметката е супер проста: да се живее под наем и да държиш пари в Банка си е чиста загуба на повече от 100 лева на месец !!! Нормално е хората, които са чакали спад на имотите, да се активизират, но има опасност да изчакат още малко и да не купят дъното - анализът ми не е предпоставка за сделка :-)) Успех !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 12 rate down comment 7
lozkhris
преди 10 години
Doh....Такива статии ги четем от 6 години вече. *** то месец не минава без да се пуснат поне 2 затрашителни публикации на тема " ау, имотитИ зеха да растат! КупувайтИ щот шса вдигЪт вечИ"....Пффф !! Това не е 2006-7 и НЯМА ДА БЪДЕ !!! Сделка с имот се прави от и със тези, които имат кеш !! Което па значи, че цената я определят пак те, с парите.И вместо да се пускат подобни кухи статии - някой да помисли какво ще стане ако руснаците масово започнат да напускат Черноморитето...Оставете Софето, ами Варна и надолу, цузамен с Бургас и бетонните джунгли... да не се окаже, че отведнъж са станатали градове-призраци....Те тогава ще видиме кон боб яде ли.... Щот сме големите Юръпейци...и много ни знаят устите....Тогава да видим какъв медиен и брокерски ентусизъм ще кипи....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 5 rate down comment 2
bgMan
преди 10 години
Странна е активността на главния прокурор Сотир Цацаров по казуса КТБ, смята Минасян:Това не е негова работа. В законите за БНБ и за кредитните институции действително се отрежда мястото и на съдебната система при обявяването на окончателен фалит или ликвидация на банката, но това става с предложение на БНБ, а БНБ е независима институция и не е желателно да има такъв род намеси. Към всичко това се прибавя и съмнението доколко главният прокурор е достатъчно добър специалист по финанси и по банки, та да може да преценява къде какво е необходимо и как да се прилага. Това, което досега знаем е, че активността, която предприема прокуратурата е много повече съмнителна."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 9 rate down comment 4
bgMan
преди 10 години
Почна да ме гложди съмнението че това е била целта на занятието "Умишлен фалит на КТБ".И ако е истина, че това е крайната цел, значи в действителност главният виновник и причинител не е Пеевски, не е престъпната империя на Ахмед Доган или Русия, а европейските масони, които много удобно се настаниха във властовите позиции, държани доскоро само от национални предатели русофили.Как ви се струва тази хипотеза?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 4 rate down comment 6
michaelis
преди 10 години
аз имоти нямам на морето, за кво са ми .. :)) а ЕU за кво е виновно ли, ами виж там разцъкай малко защо руските туристи няма да идват и ще разбереш, а друго на ръка е не дай си боже да стане някоя патаклама на Черно море може и ние да намажем някоя "приятелска заблудена натовска" ракета по тиквите ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 27 rate down comment 3
fixun
преди 10 години
"Ако тази несигурна обстановка продължи, експертът прогнозира увеличение на сделките с имоти" - то затова последните 5 години докато обстановката беше несигурна видяхме такъв ръст на имотите! Аман от такива кухи ***, т.е. експерти и платени публикации!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 10 rate down comment 7
4ervenkre10
преди 10 години
Нема да видите туристи благодарение на вашата кухота, ЕУ кво е виновно че рушите и цените ви за надути?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 24 rate down comment 5
melon
преди 10 години
Нормално е по това време да има ръст на сделките с имоти. Всяка година е така. Нормално е и да се изкарва това, като голяма новина, с цел манипулиране на пазара.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 18 rate down comment 5
michaelis
преди 10 години
на тея пак им се привиждат ръстове, щом никой не купува на некви нереални цени и се почва - "Ръст, жилищата поскъпват, не знам си кво, ала бала .." особено на морето, където и туристи вече нема да видиме благодарение на кухото EU
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 27 rate down comment 4
avramcho
преди 10 години
нормална новина за хората с Пари!Дилемата Имот или сълзи от "високодоходен" депозит дава знак .хората са два вида:Хора с Парихора с Мнение ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още