Да се забрани използването на части втора употреба при ремонт на асансьори, а проверките им да станат веднъж годишно, а не както досега - на три години. Задължително да се прилагат декларации за съответствие към вложените в ремонтите на подемните съоръжения резервни части и материали.
Това са част от предложенията за промени в нормативната база в областта, които са били обсъдени днес на среща в МС между служебния вицепремиер по икономическа политика Екатерина Захариева и председателя на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН) Стефан Цанков, съобщават от агенцията.
Предложенията за промяна в нормативната база, с които се цели повишаване на безопасността при съоръжения с повишена опасност, към които се причисляват и асансьорите, са внесени в Министерския съвет преди половин година от агенцията, подчертава се в съобщението.
От ДАМТН предлагат нормативно да се регламентира всеки ремонт, който се отнася до системите за безопасност на съоръжението. Агенцията настоява също така надзорната фирма задължително да проверява дейностите по ремонта, както и проверката на място при издаване на лиценз да се извършва от комисия, различна от комисията, която е разглеждала документите на кандидата за лиценз преди това.
Предлага се също така въвеждането на размер на застраховката за вредите, които лицензираните и поддържащите фирми могат да причинят вследствие на неизпълнение на задълженията си. Той ще се определя на база брой регистрирани/поддържани съоръжения.
В рамките на срещата са били обсъдени възможностите за временно отнемане и ограничаване обхвата на лицензите за технически надзор при установени нарушения. Предложено е също и броят на инспекторите да бъде пропорционален на броя регистрирани съоръжения.
ДАМТН предлага още всички служители да са назначени през цялото време във фирмата на постоянен трудов договор и на пълно работно време, както и броят на техническите специалисти в поддържащите фирми да бъде пропорционални на броя на поддържаните съоръжения.
Ще се изисква също така в ревизионната книга да се прилага копие от всеки платежен документ за извършени дейности по поддръжка и надзор.
Ако предложенията на ДАМТН бъдат приети, всички надзорни и поддържащи фирми в електронната система ще трябва да предоставят план за предстоящи надзорни и функционални проверки. Ще се въведе и информационна система за контрол на извършваните надзорни проверки и дейности по поддръжка.
Преди влизането в употреба на информационната система се предлага задължително да се поставят стикери на видно място за ползвателите на съоръженията, от които да стават ясни датата и валидността на последната надзорна и функционална проверка. Стикерите ще се осигуряват от Агенцията, като на тях ще има и номер на денонощна гореща телефонна линия за сигнали за нередности.
Агенцията предлага също така при регистрация или при промяна на персонала на лицата за технически надзор и поддръжка на съоръженията да се издава индивидуален печат с уникален номер на всеки инспектор/техник, който следва да се поставя на документите, отразяващи всяка дейност по надзор, поддръжка и ремонт.