Да се разработи и приведе в действие социална жилищна политика на национално ниво. За това призовават членовете на Коалицията за подобряване на жилищните условия в България в декларация, изпратена до президента, премиера, омбудсмана, строителния министър, регионалния министър, директора на сдружението на общините и кмета на Стара Загора, където през последните дни се събарят незаконни къщи на роми в парка “Борова гора”.
От организацията настояват да се предприемат дейности за улесняване и подпомагане на законното строителство за хора от уязвими групи от населението на всички фази – от проектиране до въвеждане в експлоатация. Това може да стане чрез типови проекти за жилищни сгради, предоставяне на урегулирани парцели с достъп до електричество и вода, осигуряване на механизми за финансиране на изграждане и закупуване на жилища при облекчени условия, ефективно използване на наличния необитаван жилищен фонд (частна и общинска собственост), предлага коалицията.
В декларацията се настоява също така да се засили превантивният контрол върху незаконното строителство, за да се предотвратят незаконните строежи в най-ранна фаза. Отделно организацията иска да се актуализират механизмите, чрез които незаконно жилище би могло да се узакони, в случаите, в които то отговаря на съответните критерии.
Социалната жилищна политика на дневен ред
Министерството на инвестиционното проектиране обяви, че планира да създаде социален жилищен фонд, който да се контролира от специални жилищни асоциации. Работи се по актуализация на жилищната стратегия, както и по концепция за публично-частни партньорства между общините, държавата и частни инвеститори, в която държавата и общините да участват чрез безвъзмездно предоставяне на терени за строителство и облекчени условия за ползване на социалните домове.
Това се планира да бъде регламентирано с новия Жилищен кодекс по който работи ведомството. Въпросът е дали ще се продължи работата по текстовете след оставката на правителството и дали това ведомство ще продължи да съществува при новото правителство.
Припомняме, че ведомството беше създадено преди почти година от правителството в оставка на Пламен Орешарски. Наложиха се и законодателни промени, за да бъдат разделени правомощията между инвестиционното и регионалното министерство.
Критиците на Министерството на инвестиционното проектиране смятат, че то носи част от отговорността за забавянето на редица важни общински проекти, които трябваше да получат одобрението му съгласно новите регламенти. Браншът обаче подкрепи институцията с надеждата, че най-сетне ще намери съмишленик за решаването на наболелите проблеми в сектора на строителството.
Събарянето на незаконните къщи на ромите – противозаконно?
Заради казуса в Стара Загора се разгоря дебатът дали събарянето на незаконните постройки, които обаче са единствени домове на обитателите им, не противоречи на международното законодателство.
От Българския хелзински комитет осъдиха общината за акцията в парка “Борова гора”. Експерти припомниха и решението на Съда в Страсбург по делото заради изселването на ромите от кв. Баталова воденица в София. Съдът прие, че изселването противоречи на Европейската конвенция за защита правата на човека, тъй като бездействието на местната власт е превърнало незаконно завладените имоти в дом на обитателите им. Това е официално утвърдено и с издадените на хората лични карти.
Общината в Стара Загора реши да предостави възможности на хората да си построят нови, законни жилища. Ако се регистрират като социално слаби, те ще могат да получат терени и право на строеж на преференциална цена.
Местната власт в града дава възможност и за настаняване на ромите в общински жилища. Теренът, върху който бяха построени съборените незаконни къщи, ще бъде отново залесен.