Група агенции за имоти от София работят по система за мултилистинг на оферти за имоти, съобщи управителят на агенцията “Софконсулт” Галина Максимова.
Мултилистингът е широкоразпространена практика, която позволява максимално разпространение на офертите чрез обмен на информацията между брокерите. Системата е създадена още през миналия век в САЩ, където посредниците на пазара са създавали мрежи, за да си съдействат за по-бързото реализиране на имотите.
В България обаче още няма подобна система, въпреки че е въведена от съседните ни държави, посочи Галина Максимова. Така офертите ще достигат директно до купувачите на всички тези агенции бързо, а клиентите ще имат гаранция, че са качествени, ясни, точни и не са фалшиви.
Първоначално идеята за такава система е обединила девет столични агенции. Те са създали и специално сдружение, в което в момента членуват 19 агенции. То е отворено и за други посредници, включително и в страната, обясни Максимова.
Засега обаче системата се тества само на територията на София. Идеята е да се направят подобрения, преди да започне разширяването й.
Сдружението си има устав, етичен кодекс и правила за работа с офертите, допълни Максимова. При установени нарушения се предвижда да работи етична комисия, като може да се стигне и до изключване от системата.
Тя обясни, че идеята е да се обединят фирми, които имат доверие помежду си. “Идеята е да си помагаме по-бързо да реализираме сделките и да работим в интерес на клиентите, защото доволният клиент ти изпраща друг клиент и по този начин се налагаме на пазара като коректни фирми”, коментира експертът.
Максимова посочи, че мултилистинг системите в другите държави са от два типа – отворени и затворени. При затворените се вижда предлаганият имот, но не се вижда коя агенция го предлага. Клиентът може да избере всяка агенция, която да го обслужва, а самият посредник осъществява контакта с посредника, който обслужва продавача. В редки случаи може да се окаже, че това е една и съща агенция, но клиентите трябва да са информирани, посочи тя.
При отворената система се вижда цялата информация, включително и агенцията, чрез която се продава имотът.
Максимова обясни, че поне засега агенциите са се обединили около мнението мултилистинг системата да е затворена. По-късно обаче може да се стигне и до промяна, в зависимост от това какво ще реши браншът.
В мултилистинг системата ще има и платформа, през която ще може офертите да се вкарват бързо с едно въвеждане и в други портали. Това обаче изцяло ще зависи от собственика на обявения за продажба имот. Той ще трябва да сключва договор с агенцията, която го обслужва, като изрично ще й делегира права. Собственикът може да позволи офертата да бъде публикувана само в мултилистинг системата или да разреши тя да бъде публикувана и в сайтовете на другите членове на мултилистинг системата, както и през други портали. Така с малко средства ефектът от рекламата на имота се мултиплицира, коментира Максимова.
Тя изрази надежда, че тази система на работа ще разреши и един от сериозните проблеми на пазара – този с фалшивите обяви, с които посредници привличат интереса на потенциални клиенти. Този проблем беше адресиран и в проектозакона за дейността на брокерите, който обаче така и не видя бял свят от една страна заради политическата ситуация, а от друга – заради раздвоението в самия бранш.
От Националното сдружение „Недвижими имоти“ подготвиха законопроект, в който предлагат основаването на професионална камара и прилагането на принципа на саморегулацията при посредничеството при сделки с имоти. Противници на идеята обаче основаха друго сдружение – “Сдружение Брокери на имоти”, и настояват регулацията в сектора да се осъществява от държавата и професионалния регистър да се води от държавна институция.