Животновъдите да получават пасища и ливади от държавния общински поземлен фонд без търг или конкурс, а на база броя животни, които притежават. Това регламентира Законът за изменение и допълнение на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, обнародван в Държавен вестник.
Той беше приет в този му вид въпреки категоричното несъгласие на Националното сдружение на общините в България (НСОРБ), които обмислят възможността за сезиране на Конституционния съд, съобщи БНР.
Красимир Джонев, кмет на Летница и председател на Комисията по селските райони в НСОРБ, заяви, че принципно общините не са против промяна в закона. „Тя е наложителна, защото животновъдите в България действително се нуждаят от пасища, за да стопанисват по-добре своите животни“, посочи той.
Въпросът според него е принципен, защото промяната в закона лишава от възможност общините да се разпореждат със своя собственост. Общинският съвет е органът, който се разпорежда със собствеността, а сега това се променя.
Ще бъдат назначавани комисии от Областна дирекция "Земеделие и гори", в които комисии ще участват пропорционално представителни на общината, на държавата и на сдруженията на животновъдите. И общините ще останат малцинство в тези комисии и на практика общинският съвет ще е лишен от възможност да се разпореди с пасищата, прогнозира Джонев.
Въпреки това според него промяна е необходима, тъй като действително има животновъди, които останали без пасища и мери. С едно корекция на закона трябва да се даде възможност на фермерите да притежават пасища за известно време и това да става без търг, предлага той.
На въпрос дали кметовете са недоволни от закона, защото ще се ограничи възможността да дават пасища на свои хора, Джонев отговори, че кметът е публична личност, която е контролирана от обществото и това е невъзможно.
Депутатите промениха закона, за да се ограничи възможността на общините да се разпореждат автономно със собствеността си. Общините са заподозрени в нелоялност към животновъдите, каза Джонев.