fallback

Санирането - мисията (не)възможна

Интерес към европейските пари за обновяване на жилищните сгради не липсва, но проектът се осъществява бавно

14:15 | 31.10.13 г. 6

Интересът към програмата за саниране на жилищни сгради с европейски пари значително надхвърля възможностите й. До момента са подадени над 360 заявления от 30 града от етажни собствености, които искат да санират блоковете с европейски средства. От тях одобрени са 198, 19 са отхвърлени, а останалите са в процес на разглеждане.

Това съобщи Христина Стоичкова, главен експерт в дирекция “Обновяване на жилищата” в Министерството на регионалното развитие (МРР) по време на форум за жилищна политика, организиран от Хабитат България.

Финансирането по проекта на регионалното министерство за настоящия програмен период за обновяване на жилищата обаче може да покрие разходите за саниране на 180-200 сгради.

Въпреки че интерес не липсва, изпълнението на проекта върви изключително бавно. Статистиката на ведомството сочи, че са изготвени проектите за обновяване на само 4 от одобрените сгради. За 70 блока тече подготовката на индикативен бюджет. Само за 2 сгради текат процедури за избор на изпълнител на строителните работи.

Началото на реалните ремонти, които трябваше да започнат от тази година, се отлага за пролетта на следващата година. В тази връзка крайният срок за приключването на проекта е удължен с няколко месеца – до декември 2015 г., а не до април 2015 г., както се предвиждаше, поясни Стоичкова.

Санирането през новия програмен период

По принцип няма пречка одобрените за финансиране сгради, за които парите от сегашния програмен период не достигат, да бъдат прехвърлени за финансиране към новата програма “Региони в растеж” за периода 2014-2020 г., обясни Иван Попов, началник на отдел “Програмиране, оценка, информация и публичност” в МРР.

Предвижда се 20% от бюджета по новата програма да бъдат отделени за мерки за енергийна ефективност в публични и частни сгради в изпълнение на целта енергийната ефективност да се повиши с 25 на сто към 2020 г. За енергийна ефективност на жилищни сгради се предвиждат над 183,5 млн. евро, посочи Попов.

През следващия програмен период се предлага безвъзмездната финансова помощ за собствениците, които ще санират жилищни сгради с европейски пари, да бъде 70 на сто от необходимата за ремонтите сума, допълни експертът. Останалите 30% ще се осигуряват от собствениците.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:39 | 14.09.22 г.
fallback