Български евродепутати смятат, че решението на Народното събрание да удължи едностранно мораториума върху продажбата на земя на чужденци до 2020 г. е в противоречие с договорените задължения и ще бъде трудно да бъде защитено в Брюксел.
„Мисля, че прекалено много се спекулира със страховете на хората“, каза пред БНР евродепутатът Евгени Кирилов от БСП. Той допълни, че като влизаме в такова противоречие, нарушаваме договори.
Според него мораториумът няма как да успее.„Драматизирането в последния момент не води до силни аргументи. Хората са чувствителни на тези теми, тъй като слушат най-различни страховити изявления“, заяви той.
Преслав Борисов от ГЕРБ каза, че не знае защо правителството на Бойко Борисов не е договорило по-дълъг преходен период през 2010 г., когато е имало възможност за това. Според него ще е трудно мораториумът да се защити пред ЕК, но това не пречи българската държава да се бори, за да си отстоява интересите.
Според външния министър Кристиан Вигенин „единствено заради субективните страхове, че някой ще дойде и ще изкупи българската земя, се взимат решения, които на практика дискредитират България, тъй като до този момент България никога не си е позволявала да нарушава ангажименти, поети чрез договорите“.
Той допълва, че е изненадан от начина, по който се взимат решения, които могат да имат и най-вероятно ще имат сериозни последици за държавата и за отношението към България в рамките на ЕС.
Освен субективните страхове и анализи на един или друг народен представител, това решение не се базира на никакъв по-сериозен анализ дали наистина има такъв интерес към закупуване на българска земя, как това се отразява на пазара на земя, каза още Вигенин.
Според министъра обаче правителството трябва да се съобрази с решението и да направи всичко възможно то да бъде реализирано на практика.
Според зам.-председателя на Народното събрание Мая Манолова гласуването вчера е чисто политически акт, който няма да има юридически последици. Пред ТВ7 тя коментира, че решението противоречи на текстове на Конституцията.
"Министерският съвет не е органът, който налага мораториум. Той може да поиска от ЕС преразглеждане на договора за членство на България. Има изявление на ЕК, според което, това едва ли ще се случи", заяви народният представите, визирайки решението на комисията по аналогично искане от страна на Румъния.