fallback

Над 1 млрд. евро са инвестирани в индустриалните зони край Пловдив

Очакват се още инвестиции и нови работни места в икономическа зона „Тракия“

14:45 | 04.10.13 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Инвестиции за над 1 млрд. евро са направени в индустриалните зони около Пловдив. В предприятията на повече от 60 големи компании са разкрити 12 000 работни места. Това съобщи Пламен Панчев, председател на Съвета на директорите на „Сиенит холдинг”, на конференцията „Национални стратегии за индустриално и аграрно преструктуриране“, която се проведе в рамките на Международния технически панаир в Пловдив, информират от панаира.

Съществуващите и новоизграждащите се зони ще формират икономическа зона „Тракия“, след като осем общини подписаха договор за нейното съвместно развитие като публично-частно партньорство, съобщи Панчев. В „Тракия“ се включват промишлените комплекси в общините Куклен, Раковски и Марица, новият агроцентър в Калояново, новите проекти за индустриална зона с високотехнологичен парк в Калековец и за парк „Образование и високи технологии“ в Пловдив.

Зона „Тракия“ ще бъде с площ 10,7 млн. кв. м, очакват се инвестиции за още  700-800 млн. евро и 30 000 работни места, добави Пламен Панчев. Тя ще даде тласък за индустриализация на региона, развитие на земеделието, повишаване на заетостта и интегриране на малцинствата, поясни той. 

Заместник-кметът на община Марица Стефан Цанков представи българо-белгийски проект за земеделско тържище, чиято реализация започва в началото на 2014 г. В рамките на проекта ще се създадат 8-10 преработвателни предприятия, като за 5 от тях вече има инвеститори и технологичен център за хранителната индустрия. В началото мениджмънтът ще бъде поверен на експерти от Белгия.

Лични консултанти ще съветват производителите, за да се осигурява качествена продукция. Ще има звено за маркетинг и експорт.  Планираме експанзия на целия Балкански полуостров и на други външни пазари, заяви Стефан Цанков. Проектът е ключов за региона и ще промени профила на земеделието, коментира той.

„Нашата област дава 7,5% от брутния вътрешен продукт, тя е лидер в Южния централен район, има модерна структура на икономиката. Чрез модернизация на селското стопанство и индустрията може да се намали безработицата и да се подобри жизненият стандарт“, подчерта областният управител на Пловдивска област Венцислав Каймаканов.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:58 | 12.09.22 г.
fallback