fallback

Сертификат за проектни енергийни характеристики сменя енергийния паспорт

Документът ще се изготвя от вписан в публичния регистър на Агенцията за устойчиво енергийно развитие консултант

12:25 | 23.07.13 г.

Сертификат за проектни енергийни характеристики ще замени скоро енергийния паспорт на сградите. Сертификатът ще се издава след завършването на строителството на новите сгради и преди въвеждането им в експлоатация, предвижда проект на наредба за обследване на енергийна ефективност, сертифициране и оценка на енергийните спестявания на сгради, публикувана на портала за обществени консултации.

Становища по проекта могат да се изпращат до 1 август.

Проектонаредбата е във връзка с измененията в Закона за енергийна ефективност, които влязоха в сила от месец март. Поправките предвиждат обследването и сертифицирането за енергийната ефективност на сградите, както и спестяванията на енергия, да се прави съгласно отделен подзаконов нормативен акт.

Предвижда се сертификатът за проектни енергийни характеристики на новите сгради да се изготвя и издава от консултанти по енергийна ефективност, вписани в публичния регистър на Агенцията за устойчиво енергийно развитие. Досега енергийните паспорти се издаваха от строителния надзор или от техническия ръководител на съответния строеж.

Новият енергиен сертификат може да се издава по искане на собственика и преди да бъде издадено разрешението на строеж на сградата. И в двата случая оценката се извършва от енергийните консултанти на базата на проектната документация и всички строителни книжа.

В новия енергиен сертификат се включват класа на енергопотребление (от А до G), общият годишен разход на енергия, включително и на енергията за подгряване на водата за битови нужди, отопление, вентилация и други, както и делът на енергията от възобновяеми източници.

Що се отнася до енергийния сертификат за съществуващите сгради, той ще се издава на базата на обследване на всички системи на сградите. Обследването отново се предвижда да се извършва от консултанти по енергийна ефективност, които във финалния анализ ще предложат и мерки за подобряване на енергийната ефективност на сградите.

Енергийните сертификати на старите сгради ще имат срок на валидност 10 години, като всички ремонтни дейности, които биха имали отражение върху енергийните й характеристики, трябва да бъдат отразявани в документа.

С оценката за енергийните спестявания се предвижда да се удостоверява количеството на спестената енергия след въвеждането на мерки за енергийна ефективност в сградите. Оценката на спестената енергия се прави най-рано година след подобряването на енергияната ефективност на постройките.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:39 | 10.09.22 г.
fallback