Безвъзмездната помощ за саниране на жилища с европейски пари по проекта "Енергийно обновяване на българските домове" ще бъде увеличена на 75% от разходите за проектирането на ремонта, самите строителни дейности, надзора и таксата за въвеждането на сградата в експлоатация, съобщиха от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).
Управляващият орган на оперативната програма „Регионално развитие“, с пари от която се финансира проектът, е започнал процедурата, в рамките на която ще бъде одобрено увеличаването на безвъзмездното финансиране за програмния период 2007 -2013 година.
Припомняме, че в момента правилата за саниране на жилищни сгради с европейски пари предвиждат собствениците на жилища в сградите, които бъдат одобрени за саниране по проекта „Енергийно обновяване на българските домове“, да получат безвъзмездна финансова помощ в размер на 50% от разходите за обновяването.
Останалите 50% от необходимите суми собствениците трябваше да осигурят сами с лични средства, средства на етажната собственост или кредит, включително заем от Фонда за жилищно обновяване, с който при по-ниски лихви се финансират собственици, които не могат да осигурят сами съучастието си при заплащането на ремонтните работи.
С промяната обаче собствениците вече ще трябва да осигурят 25 на сто от всички разходи по ремонта.
От ведомството припомнят, че техническото обследване, техническият паспорт и обследването за енергийна ефективност се покриват напълно от безвъзмездната финансова помощ.
Още през миналата седмица стана ясно, че размерът на безвъзмездното финансиране за саниране на жилищни сгради с европейски пари може да бъде увеличено. За това се договориха еврокомисарят по регионална политика Йоханес Хан и вицепремиерът и министър на регионалното развитие и благоустройството Екатерина Захариева по време на посещението на Захариева в Брюксел.
От министерството уточниха за Investor.bg, че промяната в размера на безвъзмездното финансиране няма да се отрази негативно на броя сгради, за които ще бъдат отпуснати пари, тъй като повечето, които са одобрени, са предимно малки и средни блокове. Големите блокове, одобрени за финансиране, са не повече от 5, посочвато от ведомството.
"Изчисленията, които са правени за определяне на показателя „брой сгради“, са на базата на по-големи, съответно при по-голям размер на инвестицията за една сграда, тъй като това беше желанието и очакването на министерството на регионалното развитие и благоустройството преди стартирането на проекта", посочват от министерството.
Към момента са подадени общо 173 заявления от етажни собственици с интерес към санирането с европейски средства. Одобрени са 102 заявления и са изготвени 27 индикативни бюджета, които също сочат, че парите ще стигнат за обновяването на около 130 сгради.
* Актуализирано към 16.20 ч.