Японският автомобилен концерн Nissan Motor Co. е отворен за работа с нови партньори, включително дори технологични фирми, след като преговорите за евентуално сливане с неговия конкурент Honda Motor Co. пропаднаха, съобщава Ройтерс, позовавайки се на свои източници.
Двете компании водеха напреднали дискусии за създаването на четвъртия по големина на пазарния дял глобален производител на автомобили с годишна продукция от около 7 млн. превозни средства, изоставайки само от Toyota Motor Corp., Volkswagen Group и Hyundai Motor Co., според пазарни данни за 2024 г.
Nissan се оттегли от преговорите, след като Honda предложи да превърне финансово затруднения си партньор в дъщерно дружество.
Базираният в Йокохама концерна претърпя тежък спад на продажбите в САЩ и Китай - два от най-големите му пазари - като миналата година оповести план, включващ съкращения на работни места и намаляване на капацитета в глобален план.
Сравнение между Honda и Nissan по отношение на продажбите, производството, работната сила и пазарната оценка. Графика: Ройтерс
Свиващата се рентабилност доведе до по-ниски нива на ликвидност, ограничавайки по този начин потенциала на Nissan за електрификация - необходима за отблъскване на конкуренцията в лицето на надигащите се китайски марки, предвождани от BYD Co, които прекрояват световния автомобилен пазар, предлагайки евтини електрически превозни средства.
Nissan изгаря, вместо да генерира пари през фискалната година, която приключи в края на март 2024 г., поради големите капиталови разходи и свиващата се печалба. Той също така има облигации за около 1 трлн. йени (6,58 млрд. долара) с падеж през следващите две години, или около 43% от общите му неизплатени облигации, показват данни на LSEG.
Сравнение на финансовото представяне при Honda и Nissan. Графика: Ройтерс
В периода 2020-2024 г. приходите на Honda засенчват през всяка една година тези на Nissan, като подобна ситуация се наблюдава и при оперативната печалба.
Nissan беше засегнат по-сериозно от други компании от проблемите на електрификацията, тъй като така и не успя да се възстанови напълно от годините на криза, предизвикана от отстраняването и ареста през 2018 г. на бившия президент Карлос Гон.
Свиващите се продажби и рентабилност понижават ликвидността при Nissan. Графика: Ройтерс
Пазарната му капитализация вече е пет пъти по-малка от тази на Honda, чиято оценка достига около 7,6 трлн. йени (50 млрд. долара). Преди десетилетие и двете компании можеха да се похвалят с капитализация от около 4,6 трлн. йени (30 млрд. долара).
Като цяло и двете компании се представят по-слабо през 2024 г. по отношение на продажбите. Доставките на Honda се свиват с 4,6% до 3,8 млн. превозни средства през миналата година, докато производството намалява с 11% до 3,7 млн. коли. Продажбите на по-малкия японски конкурент Nissan отчитат спад с 0,8% до 3,3 млн. броя, като производството се понижава с 8,7% до 3,1 млн. автомобила.
Евентуално обединение между Nissan и Honda можеше да постави в по-добра позиция компаниите да се борят с китайските съперници. Китай изпревари Япония като най-големия износител на автомобили през 2023 г. и продължава да доминира на световния автомобилен пазар. Повечето японски производители изпитват сериозни затруднения на китайския пазар, включително Honda и Nissan.
Тяхното обединение може да се конкурира и с най-големия производител на автомобили в света - Toyota.
Цената на акциите на Nissan спада с близо 30% през последните 12 месеца. Миналата година тя се понижи до ниво под 400 йени.