fallback

Идеята за нови мита на Тръмп се сблъсква с предизборните му обещания за инфлацията

Ако републиканецът издигне търговски бариери срещу Мексико и Канада, много продукти на американския пазар ще поскъпнат

07:33 | 02.12.24 г. 2

Ако новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп изпълни заплахата си да наложи мита от 25% върху вноса на стоки от Мексико и Канада, повишенията на цените, които биха могли да последват за предлаганите на американския пазар продукти, ще се сблъскат с предизборното му обещание да облекчи инфлационния натиск за американските семейства, предупреждават икономисти, цитирани от Euronews.

Компаниите няма да имат друг избор, освен да прехвърлят допълнителните разходи, като драстичното повишат цените на храните, дрехите, колите, алкохола и други стоки, добавят експертите.

В по-дългосрочен план, според Мери Лавли, старши сътрудник в Института за международна икономика „Питърсън“, заплахата от мита може да превърне САЩ в "нестабилен партньор" в международната търговия. „Това е стимул за преместване на дейността извън САЩ, за да се избегне цялата тази несигурност“, добавя тя.

Митата могат да засегнат цените на храните

Новоизбраният президент предложи идеята за митата, включително допълнителни 10% налози върху стоки от Китай, като начин страните да бъдат принудени да спрат потока от нелегални имигранти и наркотици в САЩ. Но публикациите му от миналата седмица в социалната му платформа Truth Social, заплашващи с мита от първия му ден на управление, може да са просто трик, за да накара страните да променят поведението си.

Високите цени на храните бяха основен проблем за гласоподавателите, които избраха Тръмп пред вицепрезидента Камала Харис, но митата почти сигурно ще повишат тези разходи още повече.

Асоциацията на дистрибуторите на продукти заяви, че митата ще вдигнат цените на пресните плодове и зеленчуци и ще навредят на американските фермери, когато други страни предприемат ответни мерки.

„Митата изкривяват пазара и ще повишат цените по веригата на доставки, в резултат на което потребителят ще плаща повече“, предупреждава Алън Сигър, президент на асоциацията.

Мексико и Канада са две от най-големите износителки на пресни плодове и зеленчуци за САЩ.

Удар върху автоиндустрията

САЩ са най-големият вносител на стоки в света, като Мексико, Китай и Канада са най-големите им доставчици, става ясно от последните данни от преброяването на населението в САЩ.

Хората, които искат да закупят ново превозно средство, вероятно също ще се сблъскат с големи увеличения на цените във време, когато разходите се повишават толкова много, че мнозина не могат да си позволят да купят такова. Средната цена на нов автомобил е около 48 000 долара.

Около 15% от общо 15,6 млн. нови превозни средства, продадени в САЩ миналата година, идват от Мексико, а 8% са доставени от Канада, изчислява Global Data.

Голяма част от митата ще бъдат предадени като тежест на потребителите, освен ако производителите на автомобили не успеят по някакъв начин бързо да постигнат подобрения в производителността, за да ги компенсират, посочва Си Джей Фин, анализатор на американския автомобилен сектор в PwC.

Производството също може да бъде засегнато

Най-сериозно ще бъдат засегнати от митата Volkswagen, Stellantis, General Motors и Ford, пише анализаторът на Bernstein Даниел Роеска в бележка до инвеститори. „Мито от 25% върху вноса от Мексико и Канада би осакатило сериозно автомобилната индустрия на САЩ“, добавя той.

Митата биха навредили толкова много на промишленото производство в САЩ, че наистина е малко вероятно това да се случи, изтъква Роеска.

Заплахата на Тръмп удари акциите на автомобилните концерни в началото на миналата седмица, особено тези на General Motors - която внася около 30% от превозните средства, които продава в САЩ, от Канада и Мексико - и Stellantis, която внася около 40% от двете страни.

Около 55% от пикапите на двете компании, продавани в САЩ, идват от Мексико и Канада.

Не е ясно колко дълго ще продължат митата, ако бъдат приложени, но те биха могли да принудят ръководствата на автопроизводителите да преместят производството в САЩ, което може да създаде повече работни места в дългосрочен план.

Въпреки това анализаторът на Morningstar Дейвид Уистън казва, че автомобилните компании вероятно няма да предприемат незабавни мерки, защото не могат толкова бързо да сменят мястото, където произвеждат превозните средства.

Търговският договор с Мексико и Канада наближава датата на преразглеждане

Тръмп има стабилна правна обосновка да налага мита, въпреки че те са в противоречие с търговско споразумение от 2020 г., сключено до голяма степен с негово посредничество с Канада и Мексико, изтъква Уилям Рейнш, съветник в Центъра за стратегически и международни изследвания и бивш търговски служител в администрацията на Бил Клинтън.

Договорът, известен като USMCA, предстои да бъде преразгледан през 2026 г.

В случая с Китай, посочва Райнш, Тръмп може просто да обяви, че Пекин не е изпълнил задълженията си по споразумението, което той договори по време на първия си мандат. За Канада и Мексико той може да каже, че притокът на мигранти и наркотици са заплаха за националната сигурност на САЩ и да се обърне към раздел от търговското законодателство, който използва в първия си мандат, за да наложи мита върху вноса на стоманата и алуминия.

Законът, който Тръмп най-вероятно би използвал за Канада и Мексико, има правен процес, който често отнема до девет месеца, което дава време на Белия дом да търси сделка.

Ако преговорите се провалят и митата бъдат наложени, и трите страни вероятно ще отмъстят със свои наложи върху износа на САЩ, очаква Райнш.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:33 | 02.12.24 г.
fallback
Още от Анализи виж още